Home Moda Helix – jak długo się goi i jak pielęgnować ucho po zabiegu?

Helix – jak długo się goi i jak pielęgnować ucho po zabiegu?

by Agata Kubiak
Helix

Przekłuwanie części ciała towarzyszy ludziom już od czasów starożytnych. Z początku noszenie kolczyków było domeną osób zamożnych, w Egipcie najpierw nosili je faraonowie, dopiero w późniejszym okresie tego rodzaju ozdoby były dostępne dla reszty społeczeństwa.

piercing helixPełniły one różne funkcje, począwszy od oznaczania swojej własności czy kodowania informacji dotyczących wieku i statusu osoby noszącej kolczyk.

W niektórych regionach służyły do powiększania uszu, a w jeszcze innych ludzie wierzyli, że posiadania kolczyka na przykład w uchu, uchroni ich przed demonami.

W obecnych czasach znaczenie kolczyków zmieniło się,  pełnią rolę głównie ozdobną. Podkreślają charakter i osobowość oraz urodę.

kolczyk helixNadal przekłuwane są różne części ciała, płatki uszu, wargi, łuk brwiowy i inne części twarzy, język, sutki, a nawet genitalia.

Jednak największą popularnością cieszy się przekłuwanie uszu, które również może być podzielone ze względu na miejsce, w którym zostanie umieszczony kolczyk.

Na czym polega piercing typu helix?

Piercing typu helix to jedna z modyfikacji percingu ucha. Polega na wykonaniu jednego lub więcej przekłuć w chrząstce w okolicy górnego zawinięcia małżowiny usznej.

Po tego rodzaju przekłuciu, w początkowym okresie stosowane są kolczyki wykonane z tytanu G23 lub bioplastu.

górnej części chrząstkiSą to materiały, które korzystnie wpływają na ranę i ułatwiają proces gojenia się.

Przy przekłuciu typu helix wykorzystuje się głównie kolczyki kółka, labrety (pręty z dyskiem po jednej stronie i gwintem z nakręconą kulką stożkiem z drugiej strony) proste sztangi lub podkówki.

Tego rodzaju przekłucie może pojedyncze, podwójne bądź nawet potrójne, wszystko zależy od oczekiwanego efektu.

Helix to idealny rodzaj przekłucia dla osób, które chcą czegoś więcej niż tradycyjne przekłucie ucha, a jednocześnie cenią sobie dyskrecje tego typu zdobienia. 

Helix – gojenie i pielęgnacja ucha po zabiegu

Samo przekłucie nie należy do bolesnych. Wynika to z faktu, że chrząstka nie posiada zakończeń nerwowych.

Ból w trakcie zabiegu oceniany jest przez osoby poddające się tego rodzaju percingowi na poziomie 2-3 w skali do 10.

kolczyki helixJednak należ zwrócić szczególną uwagę na okres gojenia się przekłucia, który będzie trwał od kilku tygodni do 3 lub nawet 4 miesięcy.

Wynika to z faktu, że wraz z brakiem unerwienia, tkanka chrzęstna nie posiada też ukrwienia, które odżywiałoby ranę i wspomagało procesy gojenia.

O tym, że rana już się wygoiła, będzie wiadomo, kiedy znikną wszelkie obrzęki i zaczerwienia, a obracanie kolczyka będzie całkowicie bezbolesne.

Należy pamiętać, że percing typu helix wykonywany jest na chrząstce, dlatego nie powinien być przeprowadzany pistoletem.

Należy wybrać profesjonalny salon percingu, aby mieć pewność że przekłucie zostanie wykonane prawidłowo. Zminimalizuje to ryzyko powikłań. Poza tym, pierc przed wykonaniem zabiegu zapyta i rodzaj kolczyka, który docelowo będzie stosowany. Jest to istotne, ponieważ do wielkości kolczyka musi zostać dopasowane przekłucie.

Wynika to z tego, że chrząstka nie rozciągnie się, dlatego zbyt mały otwór uniemożliwi stosowanie kolczyków o większej średnicy.  Pielęgnacja ucha po zabiegu jest niezwykle istotna. Jeżeli wystąpi opuchlizna, można stosować chłodzące okłady.

Jak przy każdej innej ranie, szczególnie ważne jest zachowanie higieny, dlatego należy przemywać okolice kolczyka środkami antyseptycznymi dwa razy dziennie, oraz roztworem soli fizjologicznej.

różowe złotoNależy szczególnie zwracać uwagę, aby nie dotykać okolic brudnymi rękami, a także nie korzystać z publicznych miejsc typu jaccuzi, basen czy morze, ponieważ narazi to miejsce przekłucia na kontakt z obecnymi w wodzie bakteriami.

W celu zminimalizowania ryzyka związanego z dostaniem się drobnoustrojów do rany, w pierwszych tygodniach po zabiegu zaleca się częstą wymianę poszewki na poduszce na której śpimy, a także ochronę podczas kąpieli i mycia głowy, aby stosowane kosmetyki nie drażniły rany.

Podczas pielęgnacji raz dziennie należy delikatnie obracać kolczykiem, ale nie przyrósł on do chrząstki. Oprócz tych istotnych zaleceń, jest kilka ogólnych rad, które z pewnością korzystnie wpłyną na proces gojenia rany:

– należy unikać stosowania aspiryny w pierwszych dniach po wykonaniu percingu helix;

– należy zminimalizować spożywanie napojów alkoholowych a także wyrobów tytoniowych;

– nie należy poruszać kolczykiem częściej niż wymaga tego pielęgnacja;

– nie należy stosować do przemywania rany środków zawierających alkohol.

Co jest normalne w świeżej ranie po percingu helix? Co może wystąpić, ale nie od razu musi martwić? Może pojawić się opuchlizna, w trakcie samego zabiegu możliwe jest uczucie gorąca dookoła naruszonego miejsca. W pierwszych dniach często obserwuje się wycieki osocza i limfy.

Rana jest świeża, jednak dopóki nie pojawi się wyciek ropy, są to normalne objawy i nie należy się niepokoić. Należy jednak  systematycznie usuwać powstałe przy kolczyku zabrudzenia. 

Prawidłowa pielęgnacja jest bardzo ważna, ponieważ pomoże przyspieszyć proces gojenia się rany, a także pozwoli uniknąć nieprzyjemnych powikłań, takich jak wystąpienie ziarniny. Ziarnina to zgrubienie powstałe z tkanki łącznej w trakcie gojenia się rany.

Może być skutkiem nieprawidłowo wykonanego przekłucia, jednak  bywa również wynikiem błędów pielęgnacyjnych, zbyt częstego dotykania i poruszania kolczykiem, oraz wywoływania długotrwałego ucisku na ranę.

Należy pamiętać, że jeżeli w okolicach rany obserwujemy coś niepokojącego, należy udać się do pierca, który wykonywał zabieg, i  który z pewnością pomoże w takiej sytuacji. W przypadku silnej bolesności, wycieku wydzieliny ropnej lub podwyższonej temperatury ciała, należy udać się po poradę do lekarza. 

Proces gojenia się heliksa

Aby wspomóc proces gojenia się heliksa i zapobiec ewentualnym powikłaniom, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad pielęgnacyjnych:

Dbaj o higienę: Regularnie czyść obszar wokół heliksa, stosując delikatne mydło i wodę. Unikaj używania ostrożnością substancji drażniących lub alkoholu, które mogą podrażnić skórę.

Unikaj traumatyzacji: Stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących unikania traumatyzacji heliksa. Unikaj spania na urazonym boku, noszenia ciężkich lub ciasnych przedmiotów na głowie oraz dotykania lub manipulowania heliksem.

Stosuj opatrunki lub bandaże: Jeśli lekarz zaleci, stosuj opatrunki lub bandaże na heliksie, aby zapobiec dodatkowym urazom i pomóc w procesie gojenia się.

Unikaj nadmiernego narażenia na wodę: W pierwszych tygodniach po zabiegu lub urazie unikaj nadmiernego narażenia heliksa na wodę, szczególnie podczas kąpieli, aby zapobiec infekcji.

Regularnie kontroluj stan heliksa: Monitoruj stan heliksa pod kątem wszelkich objawów infekcji, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, ból, wydzielina czy gorączka. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Percing helix jakie są przeciwwskazania?

Infekcje skóry: Osoby cierpiące na aktywne infekcje skóry w okolicy ucha, takie jak łuszczyca, trądzik czy opryszczka, powinny unikać przeprowadzania piercingu helix, ponieważ może to zwiększyć ryzyko infekcji.

Problemy z gojeniem się ran: Osoby, które mają skłonność do wolnego gojenia się ran lub cierpią na problemy z układem odpornościowym, mogą mieć trudności z gojeniem się piercingu helix i mogą być bardziej narażone na infekcje.

Alergie: Osoby uczulone na metale, takie jak nikiel czy chrom, powinny unikać stosowania biżuterii wykonanej z tych materiałów, ponieważ może to prowadzić do reakcji alergicznych i podrażnień skóry.

Choroby krwi: Osoby cierpiące na choroby krwi, takie jak hemofilia, powinny unikać przeprowadzania piercingu helix ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia i powikłań.

Ciąża i karmienie piersią: Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny wstrzymać się od przeprowadzania piercingu helix ze względu na zwiększone ryzyko infekcji i powikłań.

Zaburzenia krzepnięcia krwi: Osoby cierpiące na zaburzenia krzepnięcia krwi, takie jak trombocytopatia czy niedobór czynników krzepnięcia, powinny unikać przeprowadzania piercingu helix ze względu na zwiększone ryzyko krwotoków i powikłań.

 

 

Helix – cena zabiegu

Ceny percingu helix w zależności od miejsca wynoszą od 69-120 zł. W mniejszych miejscowościach ceny są nieco niższe, w dużych miastach plasują się przy górnej granicy.

Zazwyczaj podana przez pierca cena obejmuje sam zabieg jak i zastosowanego kolczyka. Do całości można doliczyć jeszcze koszt kolczyka, który dojdzie po zagojeniu się rany. 

Powiązane artykuły