Domowa depilacja. Jak samodzielnie pozbyć się zbędnego owłosienia?
Najszybszym sposobem na pozbycie się owłosienia z pewnością jest depilacja w domu, szczególnie gdy nie przepada się za czasochłonnymi wizytami w salonach kosmetycznych, które są znacznie bardziej kosztowne.
Istotną kwestią jest wybranie najskuteczniejszej metody, która umożliwi szybkie usunięcie niechcianych włosków.
Poznaj je wszystkie i wybierz najlepszą dla siebie!
Depilacja woskiem w domu
Wosk kosmetyczny usuwa włosy na kilka tygodni i można stosować go na twarzy, nogach oraz okolicach bikini i pach. Przed jego zastosowaniem należy wziąć pod uwagę jego rodzaje – miękkie i twarde.
Miękki wosk nakłada się duże partie ciała czyli nogi i ręce. Jest on rozpuszczany w wysokiej temperaturze i nakładany za pomocą szpatułki zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a w następnej kolejności przykleja się do niego konkretny pasek materiału i szybkim ruchem odrywa w kierunku przeciwnym niż wzrost włosa.
Twardy wosk natomiast stosowany jest na twarzy, pachach i okolicach bikini. Jest roztapiany w niskiej temperaturze w przeciwieństwie do miękkiego, przez co w szybszym tempie tężeje. Nakłada się go szpatułką, a gdy zastygnie, zrywa się tak samo jak w przypadku poprzedniego rodzaju, lecz bez użycia materiału.
Depilacja woskiem – zalety i wady
Ogromnym plusem tej metody jest pozbycie się włosków wraz z cebulkami, dzięki czemu wolniej odrastają.
Jest również idealną opcją dla osób z gęstymi, twardymi włoskami oraz dla osób z wrażliwą skórą.
Dodatkowo ceny wosku nie są wysokie, a wybór rodzajów wosku jest naprawdę duży, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Jak wszystko inne – depilacja woskiem posiada również swego rodzaju minusy, które dla wielu mogą okazać się bardzo istotne. Największym z nich jest ból podczas wyrywania włosków, szczególnie okolic intymnych. Przeciwskazaniem do użycia wosku są żylaki i zapalenie żył, wszelkie stany zapalne skóry oraz alergia na wosk.
Domowa depilacja światłem IPL
Lasery do depilacji wykorzystują technologię IPL (Intense Pulsed Light), która polega na pulsującej wiązce światła docierającej do cebulek włosów, dzięki czemu przechodzą one w stan spoczynku i nie wypuszczają nowych.
Należy mieć jednak na uwadze, że przy tej metodzie włoski mogą powracać, a zabieg będzie musiał być powtarzany do osiągnięcia ustalonego celu.
Może to obciążyć delikatną skórę i wywołać podrażnienia, dlatego dobrym wyjściem jest zastosowanie kostek lodu, by nieco zmniejszyć ból.
Depilacja światłem IPL – zalety i wady
Depilacja laserowa. Za zastosowaniem tej metody z pewnością przemawia łatwość w obsłudze polegającej wyłącznie na przyłożeniu urządzenia do skóry.
Można używać go na różnych partiach ciała, a w przypadku posiadania specjalnej nakładki posłuży również do twarzy.
Przeciwskazaniami są jednak choroby nowotworowe, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi i wszelkie zmiany skórne, a także odradzane jest jej stosowanie przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Nie sprawdzi się również w przypadku jasnej cery, ponieważ nie wychwyci włosa z niską pigmentacją.
Depilacja maszynką jednorazową
Maszynka do golenia na pewno wydaje się dobrym wyborem ze względu na niską cenę, szybkość i wygodę.
Przed goleniem warto zmiękczyć włoski, by łatwiej się ich pozbyć, natomiast po depilacji wypadałoby zastosować balsam łagodzący zaczerwienienia oraz podrażnienia skórne. Używanie maszynki na twarzy jest ryzykowne, ponieważ może podrażnić lub skaleczyć delikatną skórę.
Depilacja maszynką jednorazową – zalety i wady
Jej atutami są niska cena, bezbolesny zabieg i kwestia szybkiego pozbycia się włosków, szczególnie gdy wykonuje się depilację w pośpiechu, dlatego poleca się ją przede wszystkim dla osób chcących szybko i skutecznie pozbyć się owłosienia choćby przed samym wyjściem.
W tym przypadku również istnieją konkretne minusy, a z pewnością jest to fakt, że włosy są przez maszynkę usuwane powierzchniowo, tym samym nie ingeruje ona w cebulki i włosy szybko odrastają. Sucha skóra może zostać łatwo podrażniona, a o skaleczenia przy tej metodzie wcale nie tak trudno.
Depilacja w domu: kremy i pianki
Kremy i pianki zapewniają bezbolesne i szybkie usunięcie niechcianego owłosienia, ponieważ dzięki zawartym w nich składnikom rozpuszczają budulec włosów i sprawiają, że są słabsze.
Po kilku minutach można z łatwością je zdjąć za pomocą szpatułki, a resztę zmyć pod bieżącą wodą.
Nawet jeśli produkt jest hipoalergiczny, najlepiej będzie przetestować krem lub piankę na niewielkim fragmencie skóry i obserwować, czy w ciągu 24 godzin nie wystąpi reakcja alergiczna w postaci pieczenia, swędzenia lub zaczerwienienia skóry w danym miejscu.
Depilacja kremem i pianką – zalety i wady
Efekt tej depilacji utrzymuje się do 10 dni i nadaje się do użytku na duże partie ciała, dzięki czemu ta metoda jest bardzo atrakcyjna.
Cena kremów i pianek nie jest zbyt wysoka, co jeszcze bardziej utwierdza w przekonaniu, że to naprawdę świetny sposób.
Nie wolno jednak nakładać ich na twarz, a także mogą one wywołać pieczenie i swędzenie, a dodatkowo odradzane są alergikom oraz osobom o wrażliwej skórze.
Przed zastosowaniem warto przeczytać skład, by sobie nie zaszkodzić i nie wywołać nieprzyjemnych podrażnień.
Depilator elektryczny
Depilator elektryczny posiada specjalną końcówkę z uchwytami służącymi do wyrywania włosów z cebulkami.
Po tym zabiegu skóra pozostaje gładka do 5 tygodni, a z użyciem nakładek chłodzących jest to bezbolesne. Mogą posłużyć do golenia bikini, pach oraz nóg, a niektóre modele umożliwiają także depilację twarzy.
Depilacja elektrycznym depilatorem – zalety i wady
Ich atutem jest mimo wszystko atrakcyjna cena, tym bardziej że urządzenie zapewnia długotrwałą skuteczność.
Depilator jest poręczny, więc można zabrać go ze sobą gdziekolwiek, a także nadaje się dla alergików, nie wywołując uczulenia.
Sporym problemem po stosowaniu tej metody depilacji mogą okazać się osłabione włoski, które wrastają w skórę. W dodatku dla osób szczególnie wrażliwych ta depilacja i tak może okazać się doświadczeniem bolesnym i nie do zniesienia.