Co jeść, aby mieć piękne włosy? Dieta na porost włosów
Gęste i lśniące włosy dodają nie tylko uroku ale i pewności siebie. Z tego powodu warto o nie zadbać nie tylko z poziomu zewnętrznej pielęgnacji. Ważna jest również dieta. Jesteś tym co jesz! Istnieje wiele produktów spożywczych, które wspomogą codzienną pielęgnacje skóry głowy i włosów.
Poprawna dieta nie tylko wzmocni włosy, a wspomoże również ich porost.
Jeśli męczy Cię ciągła zmiana szamponów i innych środków higieny, warto sięgnąć po rozwiązania naturalne. Przyroda od zawsze była sprzymierzeńcem człowieka.
Dlatego też warto wiedzieć czym uzupełnić dietę, aby zadbać o porost włosów. Zmiana nawyków żywieniowych z pewnością pomoże naszym włosom i nie tylko.
Łosoś
Łosoś bogaty jest w tłuszcze omega-3, białko, aminokwasy oraz pożyteczną dla włosów witaminę B. Przede wszystkim białko wspiera i wzmacnia strukturę włosa.
Proteiny wzmacniają kosmyki włosów i zarazem wspomagają produkcję kreatyny, która jest głównym składnikiem budulca włosa. Kreatyna jest również pomocna w odbudowie zniszczonych włosów, pomaga bowiem nadać im ich pierwotny blask i sprawia, że włosy stają się widocznie wygładzone.
Doskonałym posiłkiem będą wszystkie potrawy zawierające wędzonego lub pieczonego łososia. Sałatki oraz zupy z filetami z łososia będą dobrą alternatywą dla ciężej strawnych obiadów.
Żółta papryka
Słodka papryka jest źródłem witaminy C, która wspomaga porost włosów. Szacuje się, że żółta papryka zawiera do trzech razy więcej witaminy C niż cytryna!
Witamina C wspomaga produkcję kolagenu, który w dużym stopniu wzmacnia włosy. Witamina C jest znanym przeciwutleniaczem, który chroni włosy przed stresem oksydacyjnym.
Stres oksydacyjny jest to stan zaburzonej równowagi chemicznej w ciele człowieka, pomiędzy utleniaczami, czyli wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami. Jedne i drugie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Stan zaburzenia tych składników może prowadzić nie tylko do wypadania włosów, ale również do bólu mięśni, głowy oraz problemów z wysypką czy trawieniem.
Warto więc uwzględnić żółtą paprykę w codziennej diecie, a organizm na pewno się odwdzięczy.
Ostrygi
Ostrygi są nie tylko wykwintnym przysmakiem, są również bogate w cynk, który wspomaga szybki porost włosów oraz dodaje im blasku.
Należy pamiętać, że niedobór cynku prowadzić może do łysienia, łamliwości paznokci, a nawet miażdżycy. Jedna ostryga wypełnia dzienne zapotrzebowanie na ten minerał.
Zawarty w ostrygach cynk reguluje pracę gruczołów łojowych i wzmacnia włosy. Często ostrygi podaje się na surowo, skropione sokiem z cytryny lub octem winnym. Ostrygę można posypać pieprzem i posiekaną szalotką i podawać z chlebem i masłem.
Dobrym pomysłem na podanie ostrygi będzie również jej zapiekana odsłona z czosnkiem, papryczką i szalotką. Jeśli jednak ostryga jest poza naszym zasięgiem, sięgnąć można po gorzką czekoladę, mięso wołowe lub pszenice, które również są dobrym źródłem cynku.
Jajka
Białka jak i żółtka jajka zawierają duże ilości witaminy z grupy B, zwłaszcza B2 oraz B12. Badania wskazują, że żółtka zawierają więcej witaminy niż białka, jednocześnie witamina z żółtek jest łatwiejsza do wchłaniania.
Witamina B, zwana też biotyną, wykorzystywana jest w farmaceutyce jako lek na nadmierne wypadanie włosów. Ponownie nie tylko włosy skorzystają z zdrowotnych właściwości jajek.
Poprawi się również funkcjonowanie wątroby i mózgu. Jajka są dobre dla włosów nie tylko na talerzu. Maska jajeczna z dodatkiem miodu zregeneruje i odżywi włosy.
Migdały
Migdały znajdują się na czele tabeli produktów obniżających poziom cholesterolu. Ten natomiast stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, kiedy nagromadzony jest w dużych ilościach.
Ciągłe zmęczenie, bóle stawów i przedwczesne siwienie są tylko niektórymi z groźnych objawów. Poza zdrowotnymi właściwościami wspomagającymi walkę z cholesterolem, migdały zawierają również magnez, cynk, witaminę E oraz B.
Zadziała to pozytywnie na włosy, staną się lśniące i znacznie mniej łamliwe.
Już cztery migdały dziennie wspomogą odbudowę struktury włosa, są więc niezastąpionym produktem w sferze pielęgnacji włosów.
Nasiona słonecznika
Nasiona słonecznika bogate są w witaminę E, która przyspiesza porost włosów przez zachowanie poprawnego ukrwienia skóry głowy.
Jedzenie nasion słonecznika zapobiega przesuszaniu skóry i włosów, przez zawarte w sobie kwasy tłuszczowe. Poza witaminami, nasiona słonecznika zawierają kwas foliowy oraz znaczną ilość cynku.
Pierwiastek ten wspomaga uwalnianie nagromadzonej w wątrobie witaminy A, która natomiast poprawia nie tylko wygląd skóry, ale i włosów.
Słonecznik jest również bogaty w wapń, magnez, który sprawia, że struktura włosa jest bardziej elastyczna oraz w żelazo, które zapobiega wypadaniu włosów.
Słodkie ziemniaki
Słodkie ziemniaki zawierają beta-karoten, który jest naturalnym przeciwutleniaczem. Usprawnia on pracę gruczołów łojowych, co redukuje ilość wyprysków skóry i zapobiega przetłuszczaniu się cery.
Cechy te sprawiają, że włosy stają się gęstsze i mocniejsze. Beta-karoten przekształcany jest przez nasze ciało w witaminę A.
Prawidłowa jej ilość w naszym organizmie sprawi, że skóra głowy będzie odpowiednio nawilżona, przez co pozbędziemy się problemu łupieżu i nadmiernego wypadania włosów.
Poza słodkimi ziemniakami, bogate w beta-karoten są również marchewki, mango, dynie i melony.
Podsumowanie
Wszystkie produkty spożywcze bogate w witaminy z grupy B, cynk, żelazo czy magnez wspomogą porost i wzmocnią strukturę włosa. Włączenie do diety powyższych artykułów spożywczych gwarantuje poprawę różnorakich problemów z skórą głowy, włosami i nie tylko.
Ważne jest aby pamiętać, że dieta nie zastąpi codziennej higieny i na odwrót. Sama pielęgnacja włosów nie wystarczy jeśli procesy zachodzące wewnątrz naszego organizmu nie działają prawidłowo.
Warto jest więc mieć na uwadze spożywane przez nas produkty oraz na źródła ich pochodzenia.
Warto wybierać takie, które pochodzą z zaufanych hodowli, kontrolowanych upraw i pewnych źródeł. Jedzenie jest podstawową potrzebą w życiu człowieka, dlatego nie warto na niej oszczędzać.