Home Fitness Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny i sposoby na usuwanie nadmiaru wody z organizmu

Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny i sposoby na usuwanie nadmiaru wody z organizmu

by Agata Kubiak
Zatrzymywanie wody w organizmie

Zatrzymywanie wody w organizmie – przyczyny i sposoby na usuwanie nadmiaru wody z organizmu

Opuchlizna, cellulit i przyrost masy ciała? Mogą być spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie. Jak pozbyć się jej nadmiaru i cieszyć się zdrową i piękną sylwetką?zatrzymania wody
Istnieje wiele przyczyn zatrzymywania wody w organizmie, ale jednym z najczęstszych jest… brak wody. Choć może się to wydawać dziwne, zbyt mała ilość przyjmowanych płynów może spowodować, że w naszym organizmie będzie ich za dużo.
Jeśli nie pijemy wystarczająco dużo, jest to sygnał dla naszego organizmu, aby zaczął magazynować wodę w naszych tkankach.
W ten sposób zapobiega odwodnieniu, wywołując przy tym nieprzyjemne uczucie opuchlizny lub obrzęku. Częstą przyczyną zatrzymywania wody jest również zła dieta, a zwłaszcza zbyt duża ilość soli.
Problem ten dotyczy nie tylko osób, które regularnie dodają sól do potraw, ale także tych, które spożywają w nadmiarze wędzone ryby, wędliny, marynowane warzywa czy słone przekąski. Jakie są objawy zatrzymywania się wody? Jak pozbyć się nadmiaru?

1. Zatrzymanie wody w organizmie objawy

powoduje obrzękiWłaściwa wymiana wody w naszym organizmie jest ważna dla zachowania równowagi w przyjmowaniu i wydalaniu płynów.

Jeśli gospodarka wodna naszego organizmu zostanie zaburzona, mogą pojawić się objawy, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo i zauważalne zmiany w naszym organizmie.

Do najczęstszych objawów należą obrzęki kończyn w zależności od pory dnia, zwłaszcza nóg podczas zdejmowania butów na noc oraz przyrost masy ciała z wahaniami wagi.

W niektórych przypadkach zatrzymywania wody w organizmie może również wystąpić drętwienie stawów i bladość skóry. Warto poznać przyczyny zatrzymywania wody w organizmie, aby zrozumieć, jak sobie z nim radzić.

2. Zatrzymywanie wody w organizmie przyczyny.

wzrost masy ciałaJego ilość w organizmie zależy od wieku, płci i zawartości tkanki tłuszczowej. Dzieci i nastolatki mają najwięcej wody w organizmie, ale wraz z wiekiem zawartość wody spada, dlatego osoby starsze są szczególnie podatne na odwodnienie. Osoby z wyższym poziomem tkanki tłuszczowej mają również zwykle niższy poziom wody.

Podobnie kobiety zawierają mniej wody niż mężczyźni. Równowaga między zaopatrzeniem w wodę a jej wydalaniem jest bardzo ważna, zwana bilansem wodnym.

W przypadku zwiększonej utraty wody z powodu biegunki, wymiotów, nadmiernej potliwości lub wzmożonej diurezy – należy przywrócić równowagę płynów, aby uniknąć odwodnienia organizmu.

przyczyny nadmiaru wodyNiewydolność nerek i niezdolność do wydalania wody może prowadzić do nadmiaru wody w organizmie. Wysoki poziom sodu po spożyciu wysoko przetworzonej żywności może sprzyjać zatrzymywaniu wody w organizmie.

Podczas drugiej fazy cyklu równowaga hormonalna zostaje zaburzona i może dojść do zatrzymywania wody.

To samo dzieje się u kobiet po menopauzie iw późnej ciąży. To jest całkowicie normalne. Ciągłe siedzenie: przebywanie w samochodzie, w pracy, przed telewizorem może powodować obrzęki – zwłaszcza nóg. Ciągłe siedzenie utrudnia krążenie krwi, aw tkankach może gromadzić się woda.

Przewlekły stres, a dokładniej wysoki poziom hormonów stresu. W tym przypadku zatrzymywanie wody w organizmie jest funkcją kortyzolu, który również przyczynia się do powstawania obrzęków. Jeśli zwiększymy tę pracę w pozycji siedzącej i przy słabym krążeniu, efektem może być zastój płynów w tkankach i obrzęki w okolicy nóg.

Pij dużo wody

przyczyn nadmiaru wodyZwiększ objętość płynów – To podstawowa zasada walki ze stojącą wodą.Dobrą wskazówką jest picie 1 szklanki wody co jedną – dwie godziny w ciągu dnia, co pomoże w odpowiednim nawodnieniu.

Pamiętaj też, że herbata czy kawa nie są wliczane do minimalnej ilości płynów potrzebnych do nawodnienia organizmu.

Kawa również odwadnia organizm, więc po każdej filiżance kawy wypijaj 1 szklankę wody. Jeśli zastosujesz pierwszą metodę, Twój organizm już nigdy nie będzie magazynował wody.

Odstaw sól i słone przekąski

przyczyną zatrzymania wodyOgranicz ilość soli w codziennej diecie – Sól, a właściwie sód w soli powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co wiąże się z utrzymaniem równowagi sodowo-potasowej oraz utrzymaniem prawidłowego stężenia sodu w komórkach i przestrzeni międzykomórkowej.

Nadmiar soli w diecie powoduje, że organizm gromadzi więcej płynów w celu rozpuszczenia sodu do odpowiedniego stężenia.

Dlatego w celu wydalenia nadmiaru wody z organizmu konieczne jest ograniczenie spożycia soli w codziennej diecie. Zrezygnuj więc z wysoko przetworzonej żywności, fast foodów czy słonych przekąsek, a do potraw dodawaj sól.

Jedz więcej warzyw i owoców

niedobór wodyDieta to potężna broń w walce o zdrowy i prawidłowo funkcjonujący organizm. Twoim najlepszym sprzymierzeńcem jest błonnik, którego najwięcej znajduje się w warzywach i owocach.

Poprawi pracę jelit, pomagając tym samym pozbyć się zbędnych metabolitów. Podczas zakupów wybieraj produkty sezonowe oraz produkty od lokalnych dostawców.

Wtedy możesz liczyć na najwyższe dawki witamin i pierwiastków śladowych w opakowaniu. Oczywiście warunkiem jest właściwe przechowywanie żywności.

Najskuteczniejsze w walce z nadmiarem wilgoci są produkty o dużej zawartości wody, takie jak arbuz, ogórek, brzoskwinia, ananas. Są też takie, które są dobre dla układu moczowego, czyli żurawina i pietruszka. Mają łagodne działanie moczopędne i łagodnie stymulują nerki.

Postaw na aktywność fizyczną

siedzący tryb życiaAktywność fizyczna to nie tylko świetny sposób na schudnięcie i pozbycie się cellulitu. To także skuteczny sposób na zrównoważenie wahań wagi spowodowanych zatrzymywaniem wody. Podczas ćwiczeń usuwasz nadmiar wody z organizmu.

Zwiększony przepływ krwi i krążenie wywołane intensywnymi ćwiczeniami mogą również zmniejszyć zatrzymywanie płynów w kończynach. Dodatkowo podczas ćwiczeń spalasz zmagazynowany glikogen, co również pomaga zmniejszyć retencję wody.

Zmień dietę na bogatą w błonnik, witaminy i minerały

Błonnik pokarmowy dzieli się na rozpuszczalny w wodzie i nierozpuszczalny w wodzie. Błonnik nierozpuszczalny składa się z celulozy, ligniny i hemicelulozy. Pobudzają perystaltykę jelit, wchłaniają wodę, zwiększają objętość stolca i wspomagają wypróżnianie. Rozpuszczalne włókna obejmują gumy i pektyny.

zakresu wiedzy specjalistycznejPojawia się uczucie pełności i proces opóźniania opuszczania żołądka przez pokarm. Niektóre rozpuszczalne włókna mogą usuwać zbędne metabolity z organizmu.

Dzięki niemu poprawia się flora jelitowa, rozwijają się pożyteczne bakterie, obniża się poziom cholesterolu. Błonnik utrzymuje nasz układ pokarmowy w dobrej kondycji. Gdy to nie wystarczy, mogą wystąpić zaparcia i inne problemy trawienne.

Owocem numer jeden, który gasi pragnienie, jest arbuz. Zawartość wody w jego mięsie wynosi 90%. Oprócz tego zawiera również dużo witamin i minerałów. Pierwszym z nich jest potas i magnez, które należy stale uzupełniać, gdy zaczynamy się obficie pocić. Zawiera również cztery razy więcej likopenu niż pomidory.

Jest cennym naturalnym przeciwutleniaczem. Nawet po zamrożeniu arbuz zachowuje swoje właściwości, dzięki czemu można go wykorzystać do tworzenia kostek lodu do napojów, które zarówno schładzają napoje, jak i dostarczają cennych pierwiastków. Ogórki zremisowały na pierwszym miejscu z arbuzami.

Doskonale nawilża organizm, jest lekkostrawny, zawiera witaminy i pierwiastki śladowe. Działa również moczopędnie, dlatego polecany jest przy każdym zdrowym odżywianiu się oraz zatrzymywaniu wody w organizmie.

Oprócz domowych środków zaradczych na nadmiar wody w organizmie, takich jak dostosowanie diety lub zwiększenie aktywności fizycznej w ciągu dnia, pigułki mogą również przeciwdziałać zatrzymywaniu wody w organizmie. Na rynku dostępne są zarówno suplementy diety wspomagające walkę organizmu z nadmiarem wody, jak i leki na receptę, których celem jest przywrócenie prawidłowego poziomu wody w organizmie.

Tabletki odwadniające mogą pomóc, ale mogą też zaszkodzić, jeśli są niewłaściwie stosowane. W preparatach na zatrzymywanie wody w organizmie można wyróżnić: Diuretyki, czyli tabletki moczopędne, które są dostępne na receptę. Ich zadaniem jest usunięcie zalegającego płynu i obrzęku z organizmu.

Jednak nie należy ich przyjmować bez recepty, ponieważ leki moczopędne mogą powodować zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej.

Powiązane artykuły