Home Zdrowie Czym jest menopauza (klimakterium)?

Czym jest menopauza (klimakterium)?

by Agata Kubiak
menopauza

Czym jest menopauza klimakterium?

uderzenia gorąca

uderzenia gorąca

Menopauza (inaczej znane również jako przekwitanie czy klimakterium) jest naturalnym, fizjologicznym procesem starzenia się każdej kobiety, który pojawia się na ogół około 50 roku życia, chociaż przedział czasowy waha się między 40 a 58 r.ż. Stan ten wiąże się z zaprzestaniem funkcji prokreacyjnych i jest nieodwracalny.

Menopauzę można zdefiniować jako ostatnie krwawienie miesięczne w życiu, które następuje w wyniku nieodwracalnej utraty funkcji pęcherzyków jajnika mających swoje źródło w procesie starzenia się organizmu. Rozpoznanie następuje w sytuacji, gdy w ciągu dwunastu miesięcy nie wystąpiło krwawienie miesiączkowe, a przy tym wykluczyło się wpływ przyczyn patologicznych. 

Pierwsze symptomy menopauzy

okresie menopauzy

okresie menopauzy

Menopauza stanowi punkt kulminacyjny całego procesu, który  poprzedzony jest etapem przejściowym, a mianowicie – okołomenopauzalnym. Jest to czas występujący bezpośrednio przed przekwitaniem, mogący pojawić się mniej więcej od dwóch do pięciu lat wcześniej.

W jego trakcie pojawiają się pierwsze symptomy o charakterze zarówno biologicznym, jak i endokrynologicznym. Pierwszymi symptomami wskazującymi na wystąpienie menopauzy są przede wszystkim:

  • niespodziewane fale gorąca, które przebiegają ciało
  • zmniejszone wydzielanie śluzu w pochwie, które może utrudniać współżycie płciowe oraz 
  • dysfunkcje układu moczowego. 

Ponadto, mogą występować również kłopoty ze snem, wahania nastroju, drażliwość, obniżone libidio, suchość skóry czy zaburzenia pamięci i koncentracji. 

Typowe objawy menopauzy

zaburzenia miesiączkowania

zaburzenia miesiączkowania

Mimo tego, że menopauza jest całkowicie naturalna i dotyczy wszystkich kobiet, należy mieć świadomość, że każda z nich może przechodzić ten czas w indywidualny sposób. Niektórych kobiet nie dotykają żadne objawy, a co więcej – część z nich może być odczuwana w różnym natężeniu. Różnice dotyczą także czasu ich występowania, ponieważ objawy mogą utrzymywać się przez kilka czy kilkanaście lat. 

Do objawów menopauzy zalicza się przede wszystkim: przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, drażliwość, zaburzenia koncentracji, odczuwanie niepokoju, wahania nastroju, kołatanie serca, napady gorąca, wzmożone pocenie się, bóle mięśni i głowy, świąd oraz suchość pochwy (a co za tym idzie ból podczas współżycia płciowego). 

Menopauza klimakterium-jak zapobiegać powikłaniom

ostatnia miesiączka

ostatnia miesiączka

Proces menopauzy jest czasem wielu zmian w organizmie kobiety, które mogą wiązać się z dyskomfortem i dolegliwościami. Niezwykle  istotne jest więc, aby zatroszczyć się o swoje zdrowie i wdrażać czynności profilaktyczne. 

W trakcie przekwitania organizm kobiety w zdecydowanie mniejszym stopniu produkuje żeński hormon płciowy zwany estrogenem. Wskutek tego wzrasta ryzyko wystąpienia choroby układu kostnego, a mianowicie – osteoporozy.

Choroba ta sprawia, że kości człowieka stają się słabe i cienkie, przez co są one narażone na różnego rodzaju urazy takie jak złamania. W związku z tym istotne jest, aby zadbać o odpowiednią profilaktykę w postaci suplementów wapnia oraz witaminy D. 

niedobór estrogenów

niedobór estrogenów

Warto zdawać również sobie sprawę ze zwiększonego ryzyka występowania chorób układu krążenia, zwłaszcza u kobiet palących papierosy, prowadzących niezdrowy i stresujący styl życia, a także zmagających się z otyłością.

Należy więc kontrolować poziom cholesterolu oraz regularnie mierzyć ciśnienie. Zaleca się również rezygnację z palenia papierosów oraz wprowadzenie zdrowych nawyków w postaci zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. 

Pierwsze objawy menopauzy

objawy przekwitania

objawy przekwitania

Przez wiele lat panowało przekonanie jakoby menopauza, stanowiła jedną z przyczyn pojawienia się depresji. Pogląd ten jednak został obalony. Wskazuje się natomiast, że pojawienie się depresji może prawdopodobnie wynikać z czynników środowiskowo-społecznych, ponieważ okres przekwitania utożsamiany jest z końcem młodości, a ta z kolei w wielu społeczeństwach jest gloryfikowana.

W przypadku odczuwania znacznego obniżenia nastroju warto, więc jest udać się do specjalisty z zakresu psychologii, psychoterapii bądź psychiatrii. Zdrowie psychiczne jest równie ważne co fizyczne. 

Czy klimakterium należy się bać?

Menopauza, jak wcześniej wspomniano, jest procesem całkowicie naturalnym. Nie należy więc się go obawiać. Akceptacja nowego stanu rzeczy z pewnością pozytywniej wpłynie na samopoczucie aniżeli rozpaczanie.

Możliwe jest przygotowanie swojego organizmu do zbliżających się zmian za pomocą odpowiedniej suplementacji uwzględniającej m.in. siemię lniane czy cytryniec chiński, które redukują dolegliwości związane z klimakterium. Odpowiednia troska i regularne badania pozwolą natomiast uchronić się przed jego negatywnymi konsekwencjami.

Menopauza leczenie

hormonalna terapia zastępcza

hormonalna terapia zastępcza

Menopauza jest procesem nieodwracalnym, niemniej istnieje możliwość minimalizowania jej przykrych efektów. W celu zminimalizowania uciążliwych dolegliwości towarzyszących klimakterium, specjaliści często zalecają tzw. hormonalną terapię zastępczą. Jej zadaniem jest uzupełnienie niedoboru hormonów, których jajniki nie są już w stanie uregulować samodzielnie.

Terapia ta odbywa się za pomocą dwóch hormonów – progestagenu oraz estrogenu (w sytuacji, gdy pacjenta miała usuwaną macicę). Dzięki temu można zapobiec wystąpieniu osteoporozy, miażdżycy czy choroby wieńcowej. Ponadto, wpływa ona korzystnie na ośrodkowy układ nerwowy, układ moczowy, śluzówkę oraz skórę. Należy mieć jednak świadomość, że oczekiwane rezultaty będą mieć miejsce tylko w przypadku leczenia, które trwa przynajmniej pięć lat. 

Menopauza leczenie ziołami

Objawy menopauzy mogą łagodzić również za pomocą ziół. Skutecznością w tym wypadku wyróżniają się zwłaszcza:

menopauza objawy

menopauza objawy

  • pluskawica groniasta – której korzeń ma właściwości rozkurczowe i przeciwzapalne, sprawdzi się zwłaszcza w przypadku uderzeń gorąca;
  • soja zwyczajna – zawierająca fitoestrogeny, której największą zaletą jest wyrównywanie poziomu estrogenów w organizmie oraz pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację;
  • niepokalanek pieprzowy – wyprodukowane z niego nalewki i napary charakteryzują się działaniem moczopędnym, odkażającym, rozkurczowym, przeciwpotnym oraz przeciwdepresyjnym. 

Powiązane artykuły