Home Zdrowie Menopauza jak poprawić stan skóry?

Menopauza jak poprawić stan skóry?

by Agata Kubiak
Menopauza

Menopauza to nieunikniony proces, który zachodzi w życiu praktycznie każdej kobiety. U wielu z nich wiążę się z różnymi zmianami w organizmie oraz ogólnym wyglądzie skóry i ciała.

Czy można się na to przygotować?

Co zrobić, aby w tym okresie zapanować nad tego typu zmianami? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z menopauzą, przedstawiamy w naszym najnowszym artykule.

 

Co dzieje się z naszym ciałem w okresie menopauzy?

pielęgnacja skóryWarto zacząć od początku i wyjaśnić ogólną terminologię omawianego pojęcia.

Menopauza to naturalny proces, który zachodzi u kobiet w wieku około 45-55 lat.

Jest to czas, w którym jajniki przestają produkować jajeczka, a poziom hormonów żeńskich, estrogenów i progesteronu, po prostu zaczyna stopniowo spadać.

Trzeba pamiętać też o tym, że to czas, w którym miesiączki całkowicie ustają, co znacząco przekłada się na codzienne życie kobiet.

Jakie są objawy menopauzy?

Należy podkreślić, że okres ten może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat i jest indywidualny dla każdej kobiety. Oczywiście w sytuacji pojawienia się jakichkolwiek innych problemów zdrowotnych, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. Niestety menopauza może mieć wiele objawów, takich jak na przykład:

  • uderzenia gorąca,
  • nadmierna potliwość,
  • częste wahania nastroju,
  • problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała,
  • zaburzenia snu,
  • trudności z pamięcią i koncentracją,
  • a także suchość pochwy.

kondycję skóryTe objawy mogą znacznie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie kobiety, a w niektórych przypadkach również na relacje z innymi ludźmi.

W niektórych przypadkach, kiedy objawy menopauzy są uciążliwe i znacząco zakłócają normalne funkcjonowanie, kobiety mogą skorzystać z terapii hormonalnej i w tej chwili, jest to bardzo często praktykowane rozwiązanie.

Ta metoda leczeni polega na podawaniu hormonów, które zastępują naturalne hormony żeńskie, których poziom spada w czasie menopauzy. Terapia hormonalna może pomóc przede wszystkim w łagodzeniu objawów menopauzy oraz poprawie jakości życia kobiety.

Jednak należy pamiętać, że decyzja o rozpoczęciu terapii hormonalnej powinna być dobrze przemyślana i konsultowana z lekarzem specjalistą.

Jak możesz poprawić stan skóry podczas menopauzy?

pielęgnacja skóryW trakcie menopauzy to właśnie skóra narażona jest szczególnie na wiele zmian. Wynika to z zachwiania gospodarki hormonalnej, która nieprawidłowe działanie organizmu, uwydatnia w błyskawicznym tempie.

Jest jednak kilka sprawdzonych sposób na to, aby zmiany te zniwelować lub całkowicie załagodzić. Najważniejsze z nich wymieniamy poniżej.

Chroń się przed słońcem

pielęgnować skórę Promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry, dlatego ważne jest, aby chronić skórę przed jego działaniem.

Wiele kosmetyków do pielęgnacji skóry zawiera witaminy i minerały, które pomagają poprawić jej kondycję, dlatego warto wybierać produkty zawierające substancje aktywne, takie jak witamina C, E, A, kwas hialuronowy czy kolagen.

Regularne stosowanie kremów z filtrem UV podczas menopauzy, jest niezwykle cenne. W tym okresie warto również nie wystawiać skóry twarzy na nadmierną eskpozycję słoneczną.

Zawsze bądź dobrze nawodniona

odpowiednia pielęgnacja skóryNa każdym kroku możemy spotkać poradniki związane z prawidłowym nawodnieniem. Niezależnie od wieku i problemów zdrowotnych, z którymi się właśnie zmagamy, picie wody jest nieocenione!

W okresie menopauzy nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, ponieważ wraz z wiekiem skóra traci naturalną zdolność do zatrzymywania wody, co z kolei przekłada się na jej wysuszania i utraty elastyczności.

Niezwykle ważne jest zatem to, aby pić odpowiednią ilość wody, która  zapewnia organizmowi maksymalne nawodnienie.

Zaleca się picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie, a także unikanie alkoholu i kofeiny, które mogą prowadzić do odwodnienia organizmu.

Warto również zwrócić uwagę na to, co jemy, ponieważ dieta bogata w owoce i warzywa, które zawierają dużo wody, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu.

Oczyszczanie pozwoli Ci poprawić stan skóry

procesy starzeniaOczyszczanie skóry jest jednym z ważnych elementów pielęgnacji skóry w okresie menopauzy. W tym okresie dochodzi do licznych i negatywnych zmian w skórze, takich jak nadmierna suchość, utrata gęstości, zaburzenia mikrokrążenia czy degradacja włókien kolagenowych.

Wahania hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety w trakcie menopauzy, wpływają na jej skórę.

Dlatego ważne jest, aby stosować wielopłaszczyznowe i skoncentrowane działania w celu poprawienia stanu skóry.

Warto wybierać kosmetyki i zabiegi, które są odpowiednie dla danego typu skóry, ponieważ nieodpowiednie produkty lub złe metody oczyszczania mogą prowadzić do podrażnień, zaczerwienienia i innych problemów skórnych.

Właściwa dieta to klucz do lepszego wyglądu i dobrego samopoczucia

jędrności skóryWażne jest także odpowiednie odżywianie się, ponieważ dieta bogata w warzywa, owoce, ryby oraz wodę pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji skóry i znacząco wpływa na przemianę materii.

Przy zachwianiu hormonów to, co jemy znacząco wpływa nie tylko na sylwetkę, ale także na wszelkie wypryski, przebarwienia i inne niedoskonałości, które z wiekiem mogą tylko się uwydatniać.

Lekkostrawna dieta możne znacząco pomóc w procesie menopauzy na wielu płaszczyznach, dlatego nie można o niej zapominać.

Postaw na peeling, aby zadbać o prawidłowe wchłanianie kremów

przywrócenie skórze blaskuW okresie menopauzy dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety, w tym również w obrębie skóry. Wiele kobiet zauważa, że ich skóra staje się sucha, wiotka, a zmarszczki stają się bardziej widoczne.

W takiej sytuacji ważne jest odpowiednie dbanie o skórę, aby poprawić jej stan i wygląd. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan skóry jest nawilżenie.

Warto więc stosować kosmetyki, które zapewnią skórze odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Przed aplikacją jakichkolwiek kosmetyków warto wykonać peeling, który stanowi świetną bazę do tego, aby odpowiednio wchłonąć poszczególne kosmetyki i oczyścić twarz.

Regularne złuszczanie skóry, pozwala na usunięcie martwego naskórka i lepsze wchłanianie substancji aktywne zawarte w kremach czy innych tego typu produktach.

Regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne

zmiany hormonalneRegularne ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia w okresie menopauzy.

Aktywność sportowa pomaga wzmocnić mięśnie i kości, poprawia ukrwienie i przyspiesza przemianę materii, co może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi oraz zmniejszeniu ryzyka chorób serca i cukrzycy.

Ponadto, ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, drażliwość i problemy ze snem, poprzez zwiększenie produkcji endorfin, tzw. hormonów szczęścia.

okresie menopauzalnym Ważne jest, aby wybrać ćwiczenia odpowiednie dla siebie i swojego stanu zdrowia, takie jak aerobik, joga, pływanie lub marsz nordycki.

Każda aktywność, którą podejmujemy musi być przemyślana. Pamiętajmy także o tym, że wszelkie ćwiczenia powinny być wykonywane regularnie, najlepiej co najmniej trzy razy w tygodniu, przez około 30 minut.

W przypadku problemów zdrowotnych, przed rozpoczęciem ćwiczeń, można skonsultować się z lekarzem lub trenerem personalnym.

Pozbądź się niezdrowych nawyków

prawidłowa pielęgnacja skóryJeżeli chcemy, aby nasza skóra była zdrowa, a proces menopauzy zachodził w naturalny i praktycznie niezauważalny sposób trzeba pozbyć się złych nawyków.

Dotyczy to zarówno wszelkich używek, jak i nadmiernego spożywania słodyczy, czy palenia papierosów oraz picia alkoholu. Wbrew pozorom, te czynniki znacząco potęgują proces menopauzy.

Z tego powodu bezwzględnie należy zrezygnować z palenia papierosów. Ponadto, trzeba wiedzieć, że nikotyna szkodzi skórze i przyspiesza proces starzenia.

Peeling enzymatyczny do usuwania martwych komórek skóry

Peeling enzymatyczny do usuwania martwych komórek skóry z powierzchni skóry za pomocą enzymów. Enzymy są białkami, które rozkładają połączenia międzykomórkowe, które służą do wykrywania substancji skóry na powierzchni.peeling enzymatyczny

Podczas peelingowania enzymatycznego, enzymy trawią tylko martwe substancje skóry, a nie żywe, co oznacza, że ​​proces ten jest delikatny i nie powoduje powstania skóry. Peeling enzymatyczny może pomóc w poprawie tekstury skóry, usuwaniu zaskórników i zwiększeniu promienności skóry.

Peeling enzymatyczny może być wykonany za pomocą enzymów pochodzenia roślinnego, takich jak bromelaina z ananasa lub papaina z papai, lub za pomocą enzymów syntetycznych. Może być naczynkiem na skórę twarzy, skóry i dekoltu.

Przed użyciem peelingu enzymatycznego należy dokładnie oczyścić skórę. Następnie należy nałożyć produkt na skórę i zastosować na czas, zgodnie z przeznaczeniem producenta. Następnie należy zastosować zewnętrzną warstwę wody i nałożyć krem ​​nawilżający.

 

Podsumowanie najważniejszych informacji

pielęgnacja skóry Menopauza to naturalny proces, który zachodzi u kobiet w określonym wieku i wiąże się z wieloma objawami, które znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie.

Warto wiedzieć, że istnieją różne sposoby łagodzenia objawów menopauzy, a decyzja o wyborze odpowiedniego sposobu powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem specjalistą.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki będą pomocne i pozwolą załagodzić niektóre z objawów tego typu zmian.

Powiązane artykuły