Home Kobieta w biznesie Metoda kakeibo zostań mistrzem oszczędzania

Metoda kakeibo zostań mistrzem oszczędzania

by Agata Kubiak
Metoda kakeibo

Czy zmagasz się z ciągłym brakiem pieniędzy? Być może starasz się odłożyć na coś konkretną sumę, jednak cel jest cały czas tak samo daleko, ponieważ nie zostaje Ci dużo na koniec miesiąca? Nie wiesz, gdzie podziewają się Twojepieniędzy zaoszczędzą pieniądze, mimo że starasz się kupować z głową?

Z tymi problemami zmaga się naprawdę wiele osób. Finanse nie są łatwą dziedziną – oszczędzanie wbrew pozorom także potrafi być skomplikowane.

Niektórzy twierdzą, że po prostu nie umieją oszczędzać, bo zawsze muszą wydać pieniądze na coś, co wydaje się niezbędne.

domowym budżetemMamy dla Ciebie dobre wieści – każdy może nauczyć się oszczędzania. Wystarczy poznać swoje wydatki i znaleźć odpowiednie metody oszczędzania, a następnie konsekwentnie się ich trzymać.

Konsekwencja to klucz do efektywnego oszczędzania – bez niej nie osiągniesz wiele.oszczędzania pieniędzy

Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł na temat japońskiej metody oszczędzania – kakeibo.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób odłożyć więcej pieniędzy na konto oszczędnościowe, zamiast martwić się, że znów nie udało Ci się przybliżyć do celu?

Zapraszamy do przeczytania o naprawdę skutecznej, sprawdzonej i całkiem łatwej japońskiej metodzie kakeibo.

Na czym polega japońska metoda kakeibo?

próby oszczędzaniaSłysząc „japońska metoda oszczędzania” z pewnością większość z nas myśli o jakiejś dawnej metodzie, wymyślonej przez japońskiego mędrca setki lat temu.

Nic bardziej mylnego! Ta metoda oszczędzania została wymyślona nie przez japońskiego mędrca, a dziennikarkę.

japońskiej sztuce oszczędzania pieniędzyMetoda nie powstała kilkaset lat temu, a około 100, bo w 1904 roku. Nazwa tej metody oszczędzania przetłumaczona na język polski oznacza dosłownie „księgę rachunkową dla budżetu domowego”. To tłumaczenie może nam nieco przybliżyć sens całej metody.

domowego budżetuKontrolowanie swoich wydatków to pierwszy krok to świadomego oszczędzania. Jeśli jesteś osobą, która żyje już na własny rachunek, co miesiąc musisz podejmować takie wydatki jak opłaty za mieszkanie, prąd, wodę, tankowanie samochodu i wiele, wiele innych.

Wszystko to należy uwzględnić w księdze rachunkowej dla budżetudomowy budżet domowego obok takich wydatków jak rozrywka, jedzenie, ubrania i wiele innych.

Tylko w ten sposób uda Ci się ustalić, ile pieniędzy musisz wydać co miesiąc na podstawowe rzeczy, a na czym możesz w jakiś sposób oszczędzić – ograniczyć wydawanie pieniędzy na rzeczy mniej ważne.

Na czym jednak dokładnie polega japońska metoda kakeibo? Wszystko wyjaśniamy w kolejnych akapitach.

Księga domowych rachunków

księgę domowych rachunkówJeśli zainteresowała Cię metoda oszczędzania kakeibo, sprawdź, jak dokładnie ją stosować i zacząć oszczędzać. W tym celu musisz zapoznać się z sześcioma krokami i stosować się do nich bezwzględnie.

  1. Zapisz, na co wydajesz pieniądze w ciągu miesiąca. Są to opłaty, karnety, wyjścia w weekend, być może co miesiąc wybierasz się do galerii po nowe ubrania lub lubisz kupować książki, których finalnie nie ruszasz przez dłuższy okres czasu po zakupie? Zapisz dokładnie, na co regularnie wydajesz pieniądze i określ mniej – więcej, jaka to kwota.
  2. Pogrupuj wydatki kategoriami. Dwie główne kategorie to wydatki stałe i wydatki zmienne. Wydatki stałe to te, które są niezbędne w każdym miesiącu. Wydatki zmienne to takie, które nie są niezbędne – możesz je pominąć lub w różnych miesiącach wyglądają one inaczej. Wydatki zmienne to te, które możesz ograniczyć. Do wydatków stałych należeć będą raty, opłaty, różnego rodzaju abonamenty i tym podobne. Wydatki zmienne to jedzenie, ubrania, rozrywka itp. Musisz pamiętać także o grupie wydatków niespodziewanych, na które zawsze należy mieć odłożoną jakąś sumę pieniędzy, aby nie spowodować sobie jeszcze większych kłopotów finansowych.niskimi zarobkami
  3. Zapisz wszystkie źródła dochodu w Twoim gospodarstwie domowym. Mogą być to wynagrodzenia z pracy na etacie Twoje i małżonka, dochody z prowadzenia firmy, prezenty, dochody z aukcji internetowych czy innych inwestycji. Tutaj także weź pod uwagę ich wysokość i to, które z nich są pewne, a które nie.
  4. Zastanów się, ile pieniędzy w ciągu miesiąca jesteś w stanie zaoszczędzić. Staraj się odłożyć zawsze tyle, ile to możliwe oraz pod żadnym pozorem nie korzystaj niepotrzebnie z pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Oszczędności wykorzystuj tylko do osiągnięcia celu, na który odkładasz lub w przypadku, kiedy sytuacja jest naprawdę bez wyjścia. Oszczędności powinny być częścią pieniędzy, których w ogóle nie bierzesz pod uwagę w kwestii wydawania.
  5. Na koniec każdego miesiąca zsumuj wydatki. Aby sobie to ułatwić, każdego dnia wieczorem dokładnie zapisuj, na co tego dnia wydałaś pieniądze. Każdy wydatek wpisuj w odpowiednią kategorię.
  6. Stosuj się tych zasad przez co najmniej 6 miesięcy. Przez ten czas dokładnie analizuj, czy uda Ci się zaoszczędzić więcej, czy spełniasz swoje założenia oraz w jaki sposób możesz ulepszyć tę strategię, aby dopasować ją do swojego trybu życia.

Przeanalizuj swoje wydatki, a potem zacznij oszczędzać

metodę kakeiboAnaliza i planowanie to najlepszy sposób na osiągnięcie każdego celu, nie tylko oszczędzenia konkretnej sumy pieniędzy.

Dzięki temu łatwiej Ci ustalić, jakie działania przynoszą korzyść, a jakie są raczej zbędne. Pamiętaj, aby analizę i planowanie przeprowadzać krytycznie i z głową.

Nie stawiaj sobie za dużych celów, ale jednocześnie podnoś poprzeczkę po osiągnięciu wcześniejszych założeń. Życzymy powodzenia w oszczędzaniu i realizowaniu Twoich marzeń!

Powiązane artykuły