Home Zdrowie Esperal Bydgoszcz – zniechęcenie do spożywania alkoholu

Esperal Bydgoszcz – zniechęcenie do spożywania alkoholu

by Agata Kubiak
Esperal Bydgoszcz - zniechęcenie do spożywania alkoholu

 

Wszywka alkoholowa zawiera substancję czynną, disulfiram, która odpowiada za hamowanie metabolizmu alkoholu w organizmie. Celem wszywki alkoholowej jest zniechęcenie jednostki do spożywania alkoholu poprzez występowanie nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego po spożyciu nawet minimalnej ilości alkoholu w produktach spożywczych. Należy podkreślić, że zastosowanie Esperalu nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób, które podjęły decyzję o abstynencji oraz wyraziły świadomą zgodę na podskórne podanie tabletek z substancją czynną.

 

Działanie wszywki alkoholowej

O zastosowaniu u pacjenta wszywki alkoholowej decyduje lekarz, pacjent zaś musi wyrazić świadomą zgodę na podanie wszywki oraz pozostawać w stanie abstynencji. Wszywka alkoholowa charakteryzuje się długością działania podanej substancji czynnej. Okres ten wynosi od ośmiu do nawet dwunastu miesięcy. Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a jego długość wynosi około 30 minut. Zabieg ten nie jest refundowany, co oznacza, że pacjent sam musi za niego zapłacić. Ceny wszywki alkoholowej oscylują w granicach kilkuset złotych. Zabieg wykonuje lekarz, który pod skórą pacjenta – najczęściej pod łopatką lub na pośladkach, umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek. Tabletki zawierają substancję czynną, która uwalniana jest do krwioobiegu jednostki. Substancja ta hamuje metabolizm alkoholu, czyli jego rozkład w wątrobie, przez co pacjent po spożyciu alkoholu odczuwa nieprzyjemne dolegliwości zatrucia alkoholowego. Osoby, które posiadają wszywkę alkoholową po spożyciu alkoholu w ciągu kilku do kilkunastu minut występują nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Są to między innymi nudności, wymioty, drgawki, zawroty głowy, uczucie lęku, potliwość czy przyspieszona akcja serca. W ekstremalnych przypadkach, jeżeli pacjent spożyje dużą dawkę alkoholu istnieje ryzyko wystąpienia zapaści, poważnego uszkodzenia wątroby oraz zgonu.

 

 

Mity na temat wszywki alkoholowej

  1. Wszywka alkoholowa jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej – jest to mit, gdyż Esperal nie leczy choroby alkoholowej. Pomaga jedynie wytrwać w zachowaniu stanu trzeźwości. Działanie wszywki alkoholowej polega na wzbudzeniu u osoby uzależnionej ogromnej niechęci do spożywania alkoholu poprzez nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego występujące już po minimalnej ilości przyjętego alkoholu. Wszywka alkoholowa jest więc narzędziem, które pomaga wytrwać w stanie trzeźwości. Środek ten przeznaczony jest dla osób, które podjęły świadomą decyzję o zaprzestaniu picia i życiu w trzeźwości jednak chcą dodatkowo zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia silnego głodu alkoholowego lub innej sytuacji, w której będą mieli łatwy dostęp do alkoholu. Jeszcze raz należy podkreślić fakt, że stosowanie Esperalu nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Największe korzyści w leczeniu uzależnienia przynosi kompleksowa terapia (indywidualna jak i grupowa) oraz zastosowanie dodatkowych narzędzi takich jak wszywka alkoholowa. Warto również kolejny raz podkreślić, że pacjent musi wyrazić świadomą chęć o przyjęciu wszywki. W przypadku, gdy wszywka zostanie podana osobie, która zgodziła się na nią tylko dla tak zwanego świętego spokoju, gdyż presja otoczenia była silna, możemy spotkać się z sytuacją, że jednostka mimo silnych i nieprzyjemnych objawów zatrucia alkoholowego i tak będzie sięgać po alkohol.
  2. Wszywkę alkoholową można przepić – to kolejny mit. Prawidłowo wykonany zabieg podania wszywki alkoholowej pod skórę  pacjenta powoduje, że Esperal za każdym razem wchodzi w silną reakcję z alkoholem. Wywołuje to przykre i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Dlatego jeżeli ktoś twierdzi, że wszywkę alkoholową można przepić i będzie próbował to uczynić to za każdym razem będzie odczuwał nieprzyjemne dolegliwości oraz narazi się na zagrożenie własnego życia. Co więcej każda taka próba zakończy się niepowodzeniem, gdyż nie ma możliwości, aby prawidłowo podany lek przestał działać.
  3. Podanie wszywki alkoholowej to bolesny i niebezpieczny zabieg – jest to mit, gdyż zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest całkowicie bezbolesny. Zabieg wykonywany jest również przez doświadczonego specjalistę w sterylnych warunkach, dzięki czemu jest również bezpieczny. Cała procedura trwa około 30 minut i nie jest skomplikowana. Aby zapewnić pacjentowi komfort i bezpieczeństwo przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza wywiad, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.
  4. Wszywkę alkoholową można zaaplikować jednostce bez jej świadomej zgody – to kolejny mit. Wszywkę alkoholową można podać tylko osobie, która podjęła decyzję o wyjściu z nałogu i świadomie zgodziła się na zabieg podania Esperalu. Wszywki alkoholowej nie można w naszym kraju podać pod przymusem lub bez zgody pacjenta, działanie to wynika z obowiązującego w naszym kraju prawa.

 

 

Co jest prawdą na temat działania wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa nie ma wpływu na ogólne samopoczucie jednostki – jest to twierdzenie prawdziwe, gdyż wszywka alkoholowa sama w sobie nie wywołuje żadnych objawów. Dolegliwości pojawiają się dopiero w chwili, gdy pacjent zdecyduje się  spożyć alkohol. Po podaniu wszywki jednostka nie odczuwa obecności tabletek pod skórą. Po zabiegu nie jest wymagany okres rekonwalescencji a pacjent praktycznie od razu może wrócić do wykonywania codziennych aktywności. Esperal Bydgoszcz nie zaburza funkcjonowania organizmu, dzięki czemu pacjent zachowujący trzeźwość może prowadzić samochód, podejmować się pracy zawodowej i aktywności fizycznej. Jest to lek, który nie wpływa na postrzeganie oraz koncentrację.

Osobie posiadającej wszywkę alkoholową może zaszkodzić nawet niewielka ilość alkoholu – jest to jak najbardziej prawdziwe stwierdzenie. Disulfiram zawarty w tabletach jest substancją czynną, która odpowiada za hamowanie metabolizmu alkoholu, czyli uniemożliwia całkowity rozkład alkoholu w wątrobie. Skutkuje to wystąpieniem negatywnych dolegliwości każdorazowo po spożyciu nawet niewielkiej dawki alkoholu. Osoby, które zdecydowały się na przyjęcie wszywki alkoholowej muszą szczególnie uważać również na produkty spożywcze, leki czy stosowane kosmetyki. Nawet niewielka ilość alkoholu zawarta w cukierku, syropie, płynie do płukania jamy ustnej czy stosowanych kosmetykach może wywołać silne dolegliwości. Istniały przypadki osób, które po zjedzeniu cukierka zawierającego alkohol doświadczyły kilkugodzinnego silnego bólu głowy.

 

Podsumowując wszywka alkoholowa ma na celu zniechęcenie jednostki do spożywania alkoholu poprzez występowanie nieprzyjemnych objawów po kontakcie z alkoholem. Przeznaczona jest dla osób, które podjęły decyzję o leczeniu oraz wyraziły świadomą zgodę na podskórne przyjęcie leku. Przed przystąpieniem do zabiegu, chirurg przeprowadza z pacjentem wywiad na temat występujących u pacjenta schorzeń i przyjmowanych leków. Celem tego działania jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do podania leku.

Powiązane artykuły