Home Fitness Kim jest trener personalny?

Kim jest trener personalny?

by Agata Kubiak
Kim jest trener personalny?

Kim jest trener personalny?

Trener personalny jest osobą, której zadaniem jest wspieranie swoich podopiecznych w rozwoju sprawności fizycznej. W zakres jego obowiązków wchodzi umiejętny, dopasowany do indywidualnej specyfiki dobór ćwiczeń, diety, suplementacji oraz regeneracji po treningu. Powinien on także umieć zanalizować ograniczenia swojego klienta.

Zawód trenera personalnego jest nieregulowany. Oznacza to, że nie jest konieczne posiadanie konkretnych uprawnień, by wykonywać ten zawód. Często spotykani są w nim absolwenci takich kierunków jak:

  • wychowanie fizycznie
  • przygotowanie motoryczne
  • fizjoterapia
  • dietetyka

Jednak istnieją także kursy treningów personalnych, dzięki którym trenerem personalnym może zostać także absolwent historii sztuki czy jedynie szkoły średniej. Możliwe jest także zostanie trenerem dzięki zbudowaniu marki eksperta w Internecie bez formalnego wykształcenia czy kwalifikacji.

Na czym polega trening personalny?

Na siłowni można spotkać trzy zasadnicze typy treningów. Pierwszym z nich jest trening indywidualny. Klient przychodzi na siłownię i ćwiczy we własnym zakresie. Inny rodzaj to zajęcia grupowe. Trzecim, tu omawianym jest trening personalny.

W jego ramach trener personalny pracuje ze swoim podopiecznym sam na sam. Całą uwagę poświęca jego technice ćwiczeń, jej doskonaleniu, kontrolowaniu postępów. Prowadzone są także konsultacje diety, suplementacji czy zdrowia.

Profesjonalnie prowadzony trening personalny ma charakter dialogu. Trener nie narzuca swojemu klientowi niczego. Zamiast tego wnikliwie pyta go o jego oczekiwania, poprzednie doświadczenia, samopoczucie po poprzednim treningu.

Kto może korzystać z usług trenera personalnego?

Każdy. Roli nie grają płeć, wiek, wady postawy, staż treningowy, cel treningowy, uprawiane sporty. Kluczowym czynnikiem jest wybór trenera.

Trener specjalizujący się w trójboju siłowym czy kulturystyce niekoniecznie może aspirującym triathlonistom. Z kolei ekspert od przygotowania motorycznego biegaczy niekoniecznie będzie najlepszym partnerem dla kogoś, kogo interesuje trening rehabilitacyjny.

Dlaczego warto korzystać z usług trenera personalnego?

Osobom odwiedzającym siłownię zależy na osiągnięciu zamierzonych przez nie efektów. Można oczywiście osiągnąć je z pomocą planu ułożonego samemu lub znalezionego w Internecie. Jednak skorzystanie z usług trenera personalnego to droga do efektów szybkich i gwarantowanych.

Trener posiada wiedzę, której nie posiadają internetowi, często anonimowi „eksperci” czy sam podopieczny. Dzięki temu może układać plany lepsze, indywidualne.

Przykładowo potrafi rozpoznać u podopiecznego dysproporcje poszczególnych mięśni i je wyrównać zamiast pogłębiać. Zna także wady postawy, dzięki czemu może dobrać ćwiczenia niepociągające za sobą ryzyka.

Ponadto trener doskonale rozumie specyfikę sportu przychodzących do niego osób. Dzięki temu wie, w jaki sposób doprowadzić je do mistrzostwa.

Istotną, wręcz krytycznie ważną rolę w bezpieczeństwie treningu odgrywa perfekcyjna technika ćwiczeń. Trener dzięki swojej znajomości anatomii może zademonstrować i wykształcić u trenowanych osób poprawne wzorce ruchowe. Z tego względu usługi trenerów adresowane są między innymi do osób przychodzących na siłownię pierwszy raz.

Trener personalny – czy warto skorzystać z jego pomocy?

Częstą komplikacją dotykającą bywalców siłowni jest zahamowanie progresu sportowego. Nieraz jest to zjawisko trwające wiele miesięcy, powodujące silną frustrację u sportowców. Trener personalny będzie osobą, która pomoże wyjść z błędnego koła. Dzięki swojej wiedzy zidentyfikuje rozmaite przyczyny przykrego stanu rzeczy i go zlikwiduje.

Trener personalny będzie także idealnym wsparciem dla osób chcących powrócić do sprawności po urazach, kontuzjach czy zainteresowanych leczeniem wad postawy.

Skorzystanie z usług trenera personalnego we współpracy z fizjoterapeutą (często bywa to jedna i ta sama osoba) pozwala na wyjście nawet z poważnych komplikacji. Nieraz do gry powracają sportowcy, których kontuzje groziły trwałym wykluczeniem z treningu.

Po pomoc trenera personalnego warto zwrócić się także, jeśli ma się ambicje startowania w zawodach w wybranej przez siebie dyscyplinie sportowej.

Dobry trener fitness pomagający w takich celach często sam jest aktywnym lub byłym zawodnikiem. Dzięki temu jest w stanie dobrać takie obciążenia, które pomogą stanąć na podium.

Ważnym obszarem jest także suplementacja. Dobór niewłaściwych specyfików czy złe ich dawkowanie nie tylko nie da efektów. Może być także niebezpieczne dla zdrowia.

Fachowy trener pomoże wybrać dobre produkty i mądrze je dawkować. Zamiast reklamować popularne marki, zna dokładny skład i działanie różnych wariantów tej samej substancji.

Jednak nie warto korzystać z usług każdego trenera. Na rynku tych usług działają profesjonaliści, ale także, niestety, osoby o nieco innych standardach.

Właśnie dlatego warto wybrać trenera personalnego, który może pochwalić się wysokimi i stale zwiększanymi kwalifikacjami. Istotnym czynnikiem w wyborze powinny być także opinie innych jego klientów.

Powiązane artykuły