Home Fitness Mata do ćwiczeń. Jak wybrać odpowiednią?

Mata do ćwiczeń. Jak wybrać odpowiednią?

by Agata Kubiak
Mata do ćwiczeń

Nie ma znaczenia, czy preferujesz trening domowy czy zorganizowany w sali fitness – mata do ćwiczeń to absolutna podstawa takiej aktywności. Odpowiednio dobrana zapewni ci wygodę i bezpieczeństwo, jednocześnie wspierając naturalne możliwości ciała. Szeroki wybór takich akcesoriów nie ułatwia jednak odpowiedzi na pytanie, jaka mata będzie najlepsza. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Czym mata fitness różni się od maty do ćwiczenia jogi? Podpowiadamy, czym kierować się, dokonując wyboru.

1. Mata do ćwiczeń – różne rodzaje mat

2. Wymiary i grubość maty

3. Materiał

4. Właściwości amortyzujące i antypoślizgowe maty do ćwiczeń

Ile kosztuje mata do ćwiczeń? W kategorii maty znajdziemy wiele różnych produktów. Te najtańsze to wydatek ok. kilkudziesięciu złotych, najdroższe mogą kosztować kilkaset złotych. Różnica nie polega jednak wyłącznie na wysokości wydatków. Poniżej analizujemy kluczowe kwestie.

Mata do ćwiczeń – różne rodzaje mat

Zanim zaczniesz analizować parametry poszczególnych mat, zwróć uwagę na to, że w sklepach znajdziemy kilka kategorii produktowych. Dobór zależy zatem przede wszystkim od rodzaju oraz warunków wykonywanych ćwiczeń. Nieco inne właściwości będzie miała mata fitness, inne zaś mata do jogi, inne kwestie liczą się, gdy planujesz ćwiczyć na świeżym powietrzu, inne zaś – w warunkach domowych.

  • Maty do jogi

Często bywają mylone z matami do ćwiczeń tradycyjnych, jednak – w odróżnieniu od nich – są dużo lżejsze, stosunkowo cienkie i niewielkie. Ich głównym wyróżnikiem jest antypoślizgowa powierzchnia zapewniająca maksymalną przyczepność nawet podczas intensywnych ćwiczeń. Oznacza to nieco słabszą amortyzację, choć poszczególne modele różnią się grubością. Dobra mata do jogi może być wyposażona w dodatkową izolację – ma to znaczenie nie tyle podczas domowego treningu, co podczas aktywności w plenerze.

  • Maty do ćwiczeń fitness

Najbardziej uniwersalne, o dobrych właściwościach amortyzujących. Taka mata sprawdza się podczas wykonywania ćwiczeń ogólnych, aerobowych czy pilatesu. Chroni zarówno przed poślizgiem, jak również przed otarciami czy stłuczeniami, zwiększając komfort podczas aktywności. Jeśli będzie to gruba mata, można liczyć także na izolację od zimnego, twardego podłoża.

  • Maty ochronne

Często są mylone z typowymi matami do ćwiczeń, jednak ich zadaniem jest zabezpieczenie podłoża przed uszkodzeniami spowodowanymi używaniem przyrządów do ćwiczeń. Nie jest to więc mata treningowa. Możesz natomiast podłożyć ją pod rower stacjonarny czy stepper, aby ochronić podłogę w domu i ograniczyć odgłosy generowane przez korzystanie ze sprzętu.

Wymiary i grubość maty

Jednym z najważniejszych czynników jest grubość maty i jej zdolność do amortyzowania. Grubsza mata zapewnia większe wsparcie dla stawów i kości, co jest szczególnie ważne w trakcie treningu na twardym podłożu. Grubość maty trzeba dopasować do indywidualnych preferencji i potrzeb. Zbyt cienka może nie zapewnić wystarczającego komfortu, podczas gdy zbyt gruba zaburzy stabilność, zwłaszcza podczas jogi i zaawansowanych treningów.

Duże znaczenie odgrywa także wielkość maty. Najważniejsze, aby dopasować ją do wzrostu użytkownika. Raczej nie stanowi to kłopotu, gdyż standardowe maty mają długość ok. 180 – 190 cm. Modele o długości 170 centymetrów także są dostępne, jednak korzystają z nich raczej drobne osoby oraz dzieci. Jeśli natomiast mamy na myśli szerokość maty, w sklepach znajdziemy modele od ok. 50 cm do nawet 100 cm szerokości. Pamiętajmy, że lepiej zachować pewną dodatkową przestrzeń niż zmagać się z brakiem miejsca i ryzykiem obecności zimnego podłoża.

Materiał

Materiał, z którego została wykonana mata, wpływa zarówno na wygodę korzystania z niej, jak również na trwałość. W większości przypadków maty do ćwiczeń wykonuje się z tworzyw sztucznych polipropylenowych, gumowych oraz tworzyw z innymi domieszkami.

PVC jest powszechnie stosowane, łatwe do czyszczenia i trwałe. Kauczuk naturalny z kolei uznaje się za bardziej ekologiczny, warto jednak wziąć pod uwagę jego specyficzny, silny zapach, który nie każdemu odpowiada. Kauczuk syntetyczny oferuje natomiast dobrą przyczepność i trwałość. TPE jest przyjazne dla środowiska, elastyczne i bezpieczne dla zdrowia. Jak widać, wybór jest naprawdę szeroki.

Wybierz materiał, który odpowiada Twoim preferencjom, biorąc także pod uwagę jego trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Materiał ma styczność z podłożem, a także potem człowieka, dlatego nie mogą rozwijać się na nim bakterie, grzyby bądź pleśń.

Właściwości amortyzujące i antypoślizgowe maty do ćwiczeń

Bezpieczeństwo podczas treningu jest kluczowe, dlatego warto zwrócić uwagę na antypoślizgowe właściwości maty. Szukaj mat z dobrą przyczepnością, które nie będą ślizgać się podczas intensywnych ruchów, charakterystycznych na przykład dla jogi dynamicznej. Niektóre maty mają specjalne warstwy lub tekstury, które zwiększają przyczepność, nawet podczas pocenia się. Zapewni to stabilność i pewność, że nie będziesz się ślizgać podczas ćwiczeń, co mogłoby prowadzić do kontuzji.

Powiązane artykuły