Home Zdrowie Jaka jest rola witaminy B9?

Jaka jest rola witaminy B9?

by Agata Kubiak
Witamina B9

Witamina B9 powszechnie znana jest jako kwas foliowy. Nazwa ta wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z suplementem stosowanym przez kobiety w ciąży. Składnik ten choć faktycznie jest niezbędny u kobiet oczekujących przyjścia na świat maleństwa, to równie ważny jest dla innych grup, a więc dorosłych mężczyzn, dzieci i młodzieży, osób starszych oraz kobiet nieplanujących ciąży. Niestety niedobory witaminy B9 ze względu na współczesną dietę obserwowane są u sporej grupy osób. Jakie mogą być skutki braku tego składnika i jaką rolę odgrywa witamina B9 w naszym organizmie? Podpowiadamy.

Czym jest witamina B9?

Witamina B9, czyli kwas foliowy to substancja, która występuje również pod innymi nazwami, takimi jak witamina M, folian czy witamina B11. Jest to związek rozpuszczalny w wodzie, który w organizmie człowieka przekształca się w czynną biologicznie formę, dzięki czemu może odżywiać nasze komórki od poczęcia aż do późnej starości. Warto mieć świadomość, że w zasadzie witamina B9 nie jest jednym związkiem chemicznym a całą grupą obejmującą około 20 różnych pochodnych ptereny. Poziom kwasu foliowego w organizmie powinien być utrzymywany na odpowiednim poziomie przez całe życie. Niestety na jego zawartość ma duży wpływ nasza dieta, tryb życia, stres, używki czy środki antykoncepcyjne.

Jaką rolę w organizmie pełni witamina B9?

Kwas foliowy jest niezbędny, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. Składnik ten odpowiada za wiele istotnych procesów zachodzących w naszym ciele. Z tego powodu należy pilnować jego podaży, a w razie konieczności, po konsultacji z lekarzem uzupełniać jego niedobory, stosując suplementację. U mężczyzn witamina B9 stanowi kluczowy czynnik potrzebny do spermatogenezy, u kobiet zaś jej niedobory mogą powodować problemy z płodnością. Z tego powodu wielu specjalistów zaleca parom starającym się o dziecko stosowanie witaminy B9 już kilka miesięcy przed planowanym poczęciem.

 

Witamina B9 bierze udział w syntezie czerwonych krwinek czy regulacji poziomu homocysteiny. Odpowiada też za syntezę kwasów nukleinowych wykorzystywanych w produkcji DNA. Z tego powodu niewłaściwy poziom tego składnika może wpływać na częstotliwość występowania niektórych nowotworów. Dodatkowo witamina B9 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego.

 

Jakie są objawy niedoboru witaminy B9?

Alarmujące objawy, które mogą świadczyć o niedoborze witaminy B9, zazwyczaj pochodzą ze strony układów, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebują tego składnika. Z tego powodu niski poziom kwasu foliowego we krwi może objawiać się zaburzeniami pamięci, koncentracji, mrowieniem i drętwieniem nóg czy problemami ze wzrokiem. Czasami o niedostatecznym poziomie witaminy B9 świadczą zawroty głowy, osłabienie i zmęczenie, spłycony oddech czy odbarwienia płytki paznokciowej, a także owrzodzenia w jamie ustnej.

Powiązane artykuły