Home Life Style Spider webbing

Spider webbing

by Agata Kubiak
Spider webbing

Spider webbing to termin, który opisuje zachowanie niektórych osób, które tworzą sieć fałszywych profili na portalach randkowych, aby zwabić i oszukać swoje ofiary. Jest to forma oszustwa internetowego, która może mieć poważne konsekwencje dla emocjonalnego i finansowego bezpieczeństwa osób szukających miłości w sieci. W tym artykule dowiesz się, czym jest spider webbing, jakie są jego objawy, sygnały ostrzegawcze i jaki jest jego cel.

Co to jest “spider webbing”?

Spider webbing to strategia, którą stosują oszuści, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie ofiar na portalach randkowych. Polega ona na tworzeniu wielu fałszywych profili, które mają różne zdjęcia, imiona, wiek, zainteresowania i lokalizacje. Oszuści używają tych profili, aby nawiązywać kontakt z potencjalnymi ofiarami, wysyłać im komplementy, wiadomości i zaproszenia do rozmowy. Celem jest stworzenie iluzji, że ofiara ma wiele opcji i jest pożądana przez wiele osób. W ten sposób oszust próbuje zbudować zaufanie, zainteresowanie i zaangażowanie ofiary, aby następnie poprosić ją o pieniądze, dane osobowe lub inne korzyści.

Objawy “spider webbingu”

Spider webbing może być trudny do wykrycia, ponieważ oszuści starają się być wiarygodni i przekonujący. Jednak istnieją pewne objawy, które mogą wskazywać, że jesteś ofiarą tego zjawiska. Oto niektóre z nich:

 • Otrzymujesz wiele wiadomości od różnych osób, które wydają się być bardzo zainteresowane tobą i mają podobne zainteresowania, cele i wartości. Może to wydawać się pochlebne i kuszące, ale może być także znakiem, że oszuści próbują cię zwabić do swojej sieci. Oszuści mogą używać tych samych lub podobnych wiadomości dla wielu ofiar, zmieniając tylko niektóre szczegóły, aby dopasować się do twojego profilu. Oszuści mogą także używać sztucznej inteligencji, botów lub programów, aby generować wiadomości automatycznie lub kopiować je z innych źródeł. Oszuści mogą także tworzyć fałszywe konwersacje między swoimi profilami, aby stworzyć wrażenie, że są popularni i pożądani.
 • Osoby, z którymi rozmawiasz, nie chcą się spotkać na żywo, unikają rozmów wideo lub głosowych i mają zawsze jakieś wymówki. Może to być znakiem, że oszuści chcą ukryć swoją prawdziwą tożsamość, wygląd lub intencje. Oszuści mogą twierdzić, że są za granicą, w podróży, w pracy, w szpitalu, w więzieniu lub w innej sytuacji, która uniemożliwia im spotkanie lub rozmowę. Oszuści mogą także obawiać się, że zostaną rozpoznani, zdemaskowani lub zidentyfikowani przez ofiarę lub kogoś innego. Oszuści mogą także chcieć utrzymywać ofiarę w stanie niepewności, niezadowolenia i tęsknoty, aby zwiększyć jej zależność i podatność na manipulację.
 • Osoby, z którymi rozmawiasz, często zmieniają temat, zadają ci wiele pytań, ale nie odpowiadają na twoje, lub próbują cię zmanipulować emocjonalnie. Może to być znakiem, że oszuści chcą zdobyć jak najwięcej informacji o tobie, aby lepiej cię oszukać, wykorzystać lub szantażować. Oszuści mogą także chcieć uniknąć odpowiedzi na twoje pytania, aby nie ujawnić swoich kłamstw, sprzeczności lub braku wiedzy. Oszuści mogą także chcieć wpłynąć na twoje emocje, aby zyskać twoje zaufanie, sympatię lub miłość. Oszuści mogą używać takich technik, jak pochwały, obietnice, komplementy, wyznania, żarty, troska, współczucie, nacisk, groźby, winienie, krytyka, zazdrość, złość, smutek lub strach.
 • Osoby, z którymi rozmawiasz, zaczynają prosić cię o pieniądze, prezenty, karty podarunkowe, dane osobowe lub inne informacje poufne, twierdząc, że mają jakiś problem, kryzys lub potrzebę. Może to być znakiem, że oszuści chcą wyłudzić od ciebie pieniądze lub inne wartości, podając się za osoby potrzebujące, wdzięczne lub kochające. Oszuści mogą twierdzić, że potrzebują pieniędzy na leczenie, podróż, ratunek, opłaty, długi, podatki, karę, łapówkę lub inny cel. Oszuści mogą także twierdzić, że chcą ci wysłać prezent, nagrodę, spadek lub inny zysk, ale potrzebują twoich danych osobowych, konta bankowego, adresu, numeru telefonu, kopii dokumentów lub innych informacji poufnych. Oszuści mogą także twierdzić, że chcą cię lepiej poznać, zobaczyć twoje zdjęcia, usłyszeć twój głos lub zobaczyć twój dom, ale potrzebują twojej zgody, hasła, kodu, linku lub innej informacji, która umożliwi im dostęp do twojego komputera, telefonu, kamery, konta, profilu lub innej usługi.
 • Osoby, z którymi rozmawiasz, grożą ci, że zerwą kontakt, jeśli nie spełnisz ich żądań, lub obiecują ci coś w zamian, np. spotkanie, podróż lub małżeństwo. Może to być znakiem, że oszuści chcą wywierać na tobie presję, abyś poddał się ich manipulacji i zrobił to, czego chcą. Oszuści mogą używać takich technik, jak ultimatum, szantaż, winienie, krytyka, zazdrość, złość, smutek lub strach, aby zagrać na twoich emocjach i zmusić cię do podjęcia pochopnych decyzji lub zrezygnowania z własnej woli. Oszuści mogą także używać takich technik, jak pochwały, obietnice, komplementy, wyznania, żarty, troska, współczucie, nacisk, groźby, winienie, krytyka, zazdrość, złość, smutek lub strach, aby zagrać na twoich emocjach i zmusić cię do podjęcia pochopnych decyzji lub zrezygnowania z własnej woli. Oszuści mogą także obiecywać ci coś, co wydaje się być bardzo atrakcyjne, np. spotkanie, podróż, małżeństwo, seks, pieniądze, prezenty lub inne korzyści, aby skłonić cię do spełnienia ich żądań lub zrekompensować ci straty.

Sygnały ostrzegawcze “spider webbingu”

Aby uniknąć wpadnięcia w pułapkę spider webbingu, warto zwracać uwagę na pewne sygnały ostrzegawcze, które mogą świadczyć o tym, że profil, z którym się komunikujesz, jest fałszywy. Oto niektóre z nich:

 • Profil ma mało informacji, zdjęć lub znajomych, lub jest bardzo nowy.
 • Zdjęcia profilowe są niewyraźne, niepasujące, zaczerpnięte z internetu lub należą do innej osoby .
 • Profil ma wiele błędów ortograficznych, gramatycznych lub stylistycznych, lub używa dziwnego języka lub tłumaczenia.
 • Profil ma niespójne lub sprzeczne informacje, np. wiek, płeć, lokalizacja, wykształcenie, praca, zainteresowania, stan cywilny, religia, itp.
 • Profil ma podejrzane linki, reklamy, prośby o kliknięcie lub pobranie czegoś, lub inny spam.

Jaki jest cel “spider webbingu”?

Spider webbing to forma oszustwa, która ma na celu wykorzystanie ofiar dla własnych korzyści. Oszuści mogą mieć różne motywy, takie jak:

 • Zdobycie pieniędzy, kart kredytowych, kont bankowych, danych osobowych lub innych wartościowych informacji od ofiar .
 • Wyłudzenie prezentów, usług, podróży, zakwaterowania lub innych dóbr od ofiar .
 • Zaspokojenie własnych potrzeb emocjonalnych, seksualnych, egoistycznych lub sadytycznych kosztem ofiar .
 • Zabawa, rozrywka, eksperymentowanie lub sprawdzenie swoich umiejętności manipulacji i kłamstwa .

Spider webbing to poważny problem, który może mieć negatywne skutki dla ofiar, takie jak:

 • Utrata pieniędzy, własności, tożsamości lub reputacji .
 • Zranienie emocjonalne, depresja, lęk, poczucie winy, wstyd, izolacja lub utrata zaufania .
 • Zagrożenie fizyczne, zdrowotne, prawne lub bezpieczeństwa .

Aby chronić się przed spider webbingiem, należy być ostrożnym, krytycznym i świadomym podczas korzystania z portali randkowych. Nie należy ufać osobom, których nie znamy, nie dzielić się z nimi poufnymi informacjami, nie wysyłać im pieniędzy lub prezentów, nie klikać na podejrzane linki, nie pobierać niczego, co nam proponują, i nie spotykać się z nimi bez wcześniejszego sprawdzenia ich tożsamości i wiarygodności. Jeśli podejrzewamy, że jesteśmy ofiarą spider webbingu, należy natychmiast zakończyć kontakt z oszustem, zgłosić jego profil do administratora portalu randkowego i ewentualnie do policji, oraz skorzystać z pomocy psychologicznej lub prawnej, jeśli jest to konieczne .

Spider webbing to nowy, toksyczny trend w randkowaniu, na który trzeba uważać. Nie daj się złapać w sieć kłamstw i manipulacji, i szukaj miłości w sposób bezpieczny i uczciwy. Pamiętaj, że nie wszystko, co błyszczy, jest złotem, a nie wszystko, co pisze się w internecie, jest prawdą. Bądź mądry, bądź ostrożny, bądź szczęśliwy.

Powiązane artykuły