Home Fitness Joga co daje czyli najważniejsze efekty płynące z uprawiania jogi

Joga co daje czyli najważniejsze efekty płynące z uprawiania jogi

by Agata Kubiak
Joga

ćwiczeń jogiNie tylko wiele osób sprawdziło to osobiście, ale już i naukowe badania udowodniły, że joga to ćwiczenia prowadzące do ogólnego dobrostanu psycho-fizycznego organizmu. Uprawiać mogą Ją przedstawiciele wszystkich pokoleń. Często jogowe ćwiczenia mogą wykonywać z powodzeniem też przyszłe mamy w ciąży.

ćwiczenia jogiStwierdza się, że może Ona przygotowywać kobietę do lżejszego porodu.

Wzmacnia, rozluźnia, daje możliwość złapania równowagi psycho-fizycznej. Uczy prawidłowych oddychania i postawy ciała.

To bardzo ważne, bo większość ludzi niestety oddycha bardzo płytko, co zwiększa nawet ekspozycję na napięcia nerwowe w układzie współczulnym, a dodatkowo garbi się i utrzymuje nieprawidłową postawę, a to z kolei obciąża kręgosłup, stawy, kości i często mięśnie, które nie dość, że się dodatkowo spinają, to często pewne Ich partie na co dzień w ogóle trwają w bezruchu.

 

Co to jest joga?

 

zajęcia jogiJoga to licząca sobie blisko 5 000 lat starożytna praktyka, która robi obecnie furorę.

To nie tylko ćwiczenia nazywane asanami, mówi się, że joga to filozofia i styl życia, trening uważności. Przede wszystkim kształtuje uważność ćwiczącego skupianą na Nim samym.

Daje odpowiedź nad czym trzeba pracować, jakie zakresy ćwiczeń jesteśmy w danym momencie w stanie wykonywać, jaką drogę potrzebujemy przejść, by osiągnąć zamierzone efekty.

Oddech jest w Niej nie mniej istotny od samych asan i powinien być z Nimi zsynchronizowany.

Można ćwiczyć pod okiem instruktora, albo samodzielnie w domu. Dobrze jest zaczynać pod opieką doświadczonego jogina, bo osoba znająca dogłębnie temat pomoże w skorygowaniu błędów i uniknięciu mogących być Ich następstwem kontuzji, czy przeciążeń.

praktykowania jogiJoga i Jej asany to ćwiczenia polegające na utrzymywaniu w różnych pozycjach ciężaru własnego ciała wbrew grawitacji.

Obciążenia w Niej więc to obciążenia grawitacyjne, a nie siłowe, dzięki czemu po jogę może sięgać większość osób.

Choć zwykło się jogę kojarzyć z buddyzmem i hinduizmem, a nawet z Nimi utożsamiać, to jest to mylne podejście, bo wiele z Jej rodzajów nie ma nic wspólnego z tłem religijnym.

 

Joga – efekty. Co daje joga?

praktyka jogi

Efekty jakie daje joga są dostrzegalne we wszystkich obszarach życia, w wymiarze duchowym i fizycznym.

W każdym aspekcie i wymiarze jest pomocna i wspiera funkcjonowanie. W sferze psychicznej uspakaja, wycisza, wzmaga koncentrację, uważność, zmniejsza lęki, stany depresyjne, a nawet silny stres, włącznie ze stresem pourazowym.

W wymiarze fizycznym oddziałuje na wszystkie układy.

ćwiczenia jogiZwiększa dotlenienie organizmu, wspiera wymianę gazową w płucach i wszystkich komórkach organizmu. Poziom stresu obniża się także przez obniżenie stężenia hormonu stresu kortyzolu.

Joga reguluje całościowo gospodarkę hormonalną, pracę układów limfatycznego i krwionośnego, wydolność płuc, poprawia krążenie, procesy trawienne, zwiększa metabolizm.

Pomaga kształtować i utrzymywać prawidłową postawę ciała, uelastyczniać mięśnie, zwiększać ruchomość stawów i odległości pomiędzy stawami kręgosłupa.

zacząć ćwiczyć jogęMoże zapobiegać osteoporozie, zawałom, udarom i chorobie zakrzepowo-zatorowej.

Dodatkowo poprawia stan pacjentów zmagających się z bezsennością. Otyli i z nadwagą pacjenci podejmując jogowe aktywności pobudzą metabolizm i zaczną gubić kilogramy.

 

Joga – jak zacząć?

 

regularne praktykowanie jogiNajlepiej zapisując się na zajęcia dla początkujących. Zanim początkującemu uda się wciągnąć na dobre w temat, dobrze jest poddać się czyjejś kontroli.

Instruktor pokaże poszczególne asany, wytłumaczy jak prawidłowo i bezpiecznie Je wykonać, dobierze zestaw ćwiczeń poprawiający uelastycznienie danych części ciała, które są mniej rozćwiczone i nie pozwalają od razu na wykonanie każdego ćwiczenia.

Są takie partie ciała, których na co dzień się nie ćwiczy, joga ma Im nadać elastyczność i wprawić Je w ruch.

Wiele osób korzysta też z filmików instruktarzowych, albo zajęć on-line.

 

Joga – ćwiczenia w domu

praktyce jogi stajemyBardziej doświadczone osoby mogą pozwalać sobie na to, by w domu powtarzać opanowane już ćwiczenia, które wcześniej wykonywały pod czujnym okiem instruktora.

Mając gwarancję, że dana asana (pozycja w jodze) jest wykonywana poprawnie minimalizuje się ryzyko odniesienia kontuzji.

Zaczynając przygodę z jogą także można robić to samodzielnie, z tym, że wtedy zakres ćwiczeń powinno się ograniczać do mogłoby się wydawać mało skomplikowanych, ale wcale nie mniej skutecznych figur, w tym np.: drzewo, pozycja do góry, pozycja nieboszczyka, pozycja kota, pies z głową w dół, siad skrzyżny ze skrętami, pół mostka czy pozycja wielbłąda.

zajęć jogiSą One asanami przede wszystkim rozciągająco-relaksacyjnymi. Mają jednak duże znaczenie dla naszego organizmu, a dzięki temu, że są mniej złożone, skomplikowane i dają się łatwo wykonać minimalizują możliwość ewentualnych kontuzji.

 

Joga – ile razy w tygodniu?

 

Mówi się, że im częściej i więcej się ćwiczy jogę tym lepiej. Z tym, że osoby początkujące powinny długość i intensywność ćwiczeń zwiększać stopniowo.

Nie należy też wykonywać ćwiczenia, które wywołuje ból, oznacza to zwykle, że osoba odczuwająca dolegliwość bólową nie jest jeszcze gotowa na wykonywanie Go. Trzeba dobrze się przygotować, zwiększyć ruchomość w danym obszarze i dopiero następnie powrócić do ćwiczenia – już po zwiększeniu zakresów.

pozycje jogiWiele osób ćwiczy codziennie przed snem, gdyż joga pomaga także na poprawę snu – powodując zwiększone wydzielanie melatoniny (hormon snu).

Większość zorganizowanych zajęć odbywa się raz, do dwu, trzech razy w tygodniu.

 

Joga uczy prawidłowej postawy ciała i pozytywnie wpływa na mięśnie oraz stawy

 

Nasze kręgosłup, stawy, kości i mięśnie nie mają łatwo… Nie jest Im lekko, bo dźwigają cały ciężar naszego ciała. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, ale np. taka głowa człowieka ma wagę podobną do kuli do kręgli.

szkole jogiJeśli trzymamy prawidłową postawę, to mięśnie są rozluźnione, kręgosłup odciążony, a my czujemy się dobrze.

Jeśli jednak przybieramy nieprawidłową postawę ciała to obciążamy np. nieprawidłowo trzymając głowę, kręgosłup szyjny, gdy głowa jest w nieprawidłowej pozycji napinają się także bardzo silnie mięśnie wokół Niego, a to może powodować m. in. Przewlekłe migreny i obciążenia kostne.

Przy garbieniu się przeciążamy kręgosłup lędźwiowy. Joga wymusza prawidłową postawę ciała, bo dokładność wykonania asan jest równie ważna jak prawidłowy oddech podczas Ich wykonywania.

 

Joga odchudza

 

praktyki jogiZwłaszcza Jej bardziej dynamiczne formy. Jednak nawet joga klasyczna przyczynia się do spalania kalorii, tkanki tłuszczowej i przyśpieszenia metabolizmu przede wszystkim.

Na skutek tego systematycznie uprawiając jogę można gubić kilogramy, osiągnąć smukłość sylwetki i wymarzoną figurę.

Niestety zła wiadomość jest taka, że Ci którzy pragną szybkich efektów będą rozczarowani, na Nie w jodze trzeba chwilę zaczekać.

Osoby otyłe i z nadwagą zmagają się często też z innymi problemami m. in.: nieprawidłowa postawa ciała, wysokie ciśnienie, kłopoty z układem szkieletowym w tym z kręgosłupem, stawami i kośćmi, które są poprzeciążane i mięśniami. Remedium na te kłopoty mogą stanowić jogowe asany.

Przyjmuje się, że trening uważności jakim jest przyczynia się do większej uważności, uwagi, skupienia także i przy podejmowaniu decyzji kulinarnych, przez co osoby ćwiczące jogę jedzą zdrowiej i odżywiają się racjonalniej. Ponieważ wycisza zmniejsza zjawisko zajadania stresu.

 

Joga reguluje gospodarkę hormonalną oraz ciśnienie krwi

 

szkoły jogiW sposób znaczący przyczynia się do spadku kortyzolu (hormonu stresu). Pobudzając układy krwionośny i limfatyczny do bardziej intensywnej pracy sprawia, że reguluje się m. in. gospodarka hormonalna w organizmie.

Odwrócone asany powodują napływ krwi do serca i lepsze Jej pompowanie. Wszystkie jogowe ćwiczenia sprawiają, że poprawia się krążenie, krew jest bardziej dotlenowana, organizm bardziej dotlenionyćwiczenie jogi

W tym lepiej dotlenione są również komórki serca i mózgu. Dzięki dobroczynny skutkom jogi można unikać zatorów i zakrzepów, a to znacząco obniża ryzyko chorób serca, zawałów i udarów.

Nie wszystkie, ale pewne rodzaje jogi podnoszą do poziomu aerobowego tętno. Zwiększenie pulsu może też mieć korzystne działanie w wielu przypadkach.

Jogowe asany ogólnie rzeczy ujmując regulują ciśnienie krwi, więc są zalecane często pacjentom z nadciśnieniem.

 

Joga niweluje stres, zmniejsza poczucie zmęczenia oraz odpręża

 

Joga to oddech, skupienie, czas dialogu z własnym organizmem. Głęboki oddech pomaga niwelować napięcia we współczulnym układzie nerwowym.

uprawianie jogiNaukowo dowiedziono, że joga ma znaczenie przy obniżaniu poziomu hormonu stresu (kortyzolu) we krwi.

Organizm dobrze dotleniony czuje się szczęśliwszy. Dzięki ogólnemu rozluźnieniu organizm się odpręża, co jest ważne szczególnie u osób, które mają tendencję do silnych napięć nerwowych w chwilach stresu.

Prowadzono na świecie wiele badań na temat wspomagającej roli jogi w leczeniu depresji, nerwic, a nawet zespołu stresu pourazowego. Udowodniono na Ich podstawie, że osoby uprawiające jogę, która znacznie przyczynia się do stanu duchowego, leczą także swoją psychikę.

 

Negatywne skutki uprawiania jogi

pozycji jogi

Jeśli kobieta w ciąży dopiero rozpoczyna swoją przygodę z jogą, to nie powinna tego pod żadnym pozorem robić bez konsultacji z lekarzem.

Doświadczone joginki także powinny skonsultować medycznie, czy nie ma przeciwskazań do kontynuowania aktywności fizycznej. Jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwskazań można uprawiać jogę także w stanie błogosławionym.

Należy jednak pamiętać, że asany, które można w tym okresie wykonywać będą nieco okrojone, niektóre muszą być modyfikowane na potrzeby ćwiczeń młodej mamy, a I trymestr jest newralgicznym czasem, gdy zwłaszcza początkujące joginki nie powinny ćwiczyć, gdyż może to grozić poronieniem.

Bezwzględnym przeciwskazaniem do uprawiania jogi w trakcie ciąży jest fakt Jej zagrożenia. Jeśli więc ciąża jest zagrożona, to z ćwiczeń trzeba całkowicie zrezygnować.

joga dla początkującychJeśli ktoś zaczyna ćwiczenia jogowe musi pamiętać o tym, że nie ma takiej siły i elastyczności mięśni jak bardziej doświadczeni uczestnicy ćwiczeń.

Trzeba wtedy najpierw skupić się na budowaniu owej siły i ostrożnie podchodzić do asan odwróconych.

W odwróconej pozycji obciążane są bowiem mięśnie i stawy obręczy barkowej, górnej części ciała, u wielu osób znacząco słabszej.

W przypadku osteoporozy i nawet depresji także modyfikuje się niektóre ćwiczenia.

Na podnoszenie się pulsu, przy niektórych formach jogi muszą uważać pacjenci kardiologiczni, którzy mają z natury wysokie tętno.

 

Powiązane artykuły