Home Zdrowie SIBO dolegliwość, która objawia się wzdęciami, bólem brzucha,

SIBO dolegliwość, która objawia się wzdęciami, bólem brzucha,

by Agata Kubiak
SIBO

SIBO, czyli przerost bakterii w jelicie cienkim, zwykle żyje w jelicie grubym. Należy podkreślić, że nie są to niebezpieczne drobnoustroje, które zjedliśmy, ale drobnoustroje, które są nam potrzebne do życia, zagubione. Największa flora bakteryjna znajduje się w jelicie grubym, a im wyżej, tym mniej sprzyjające środowisko dla rozwoju drobnoustrojów.

Tylko kilka bakterii może przetrwać w jelicie cienkim, które również odgrywają ważną rolę, takie jak Lactobacillus, który stymuluje wydzielanie immunoglobuliny A, specjalnego mechanizmu obronnego błony śluzowej przewodu pokarmowego przed bakteriami, zapobiegając tym samym nadmiernej kolonizacji innych gatunków bakterii w jelicie cienkim.

zespół rozrostu bakteryjnegoJelito cienkie. Ważną rolę odgrywają również czynniki mechaniczne: szczelna bariera jelitowa, wysokiej jakości mikrokosmki jelitowe, zastawki krętniczo-kątnicze oraz migrujący kompleks mioelektryczny, który zapobiega cofaniu się resztek pokarmu z jelita grubego do jelita cienkiego. Jeśli którykolwiek z tych mechanizmów nie zadziała, bakterie mogą rozrosnąć się tam, gdzie nie powinny być w dużych ilościach.

Jakie są objawy SIBO?

Zespół SIBO może powodować wiele chorób o różnym nasileniu. Objawy zależą od ilości i rodzaju bakterii w jelicie cienkim. Wiele z nich jest niespecyficznych i występuje również w innych chorobach przewodu pokarmowego.

Większość pacjentów skarży się na bóle brzucha, gazy, wzdęcia, pełność i biegunkę o różnym nasileniu. Specyficznym rodzajem biegunki występującym w zespole SIBO są tzw. stolce tłuszczowe. Substancją, która pomaga zdrowemu organizmowi trawić tłuszcz, jest żółć.

Niektóre bakterie mają zdolność metabolizowania składników żółci  powodując ich rozkład. Jeśli ta bakteria dominuje we florze rozrodczej, mogą wystąpić tłuste, zjełczałe stolce z powodu upośledzenia trawienia tłuszczów. Inną konsekwencją tych chorób może być brak witamin rozpuszczalnych w tłuszczach

Jakie są przyczyny SIBO?

objawy zespołu rozrostu bakteryjnegoCzynnikami, które przyczyniają się do rozwoju zespołu przerostu bakteryjnego SIBO są wrodzone i nabyte wady przewodu pokarmowego, ciężkie stany stresowe czy zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

Ponadto zagrożone są pacjentki z nieswoistym zapaleniem jelit, które przeszły operację jelit oraz kobiety z rozległym zapaleniem błony śluzowej macicy, chorobą charakteryzującą się obecnością tkanki w jamie macicy poza macicą.

Zdrowy organizm ma mechanizmy kontroli ilości bakterii w jelitach. W przypadku SIBO mechanizmy te są zepsute i nie działają prawidłowo. Na przykład hamowanie wydzielania kwasu żołądkowego lub spowalnianie wypróżnień.

Obecność przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim może wywołać odpowiedź zapalną błony śluzowej jelita, powodując charakterystyczne objawy choroby.

Jak diagnozuje się SIBO?

Aby zdiagnozować SIBO, należy wykonać test wodorowy metanu przy użyciu laktulozy. Badanie powinno trwać co najmniej 2 godziny, a każdy oddech powinien być wykonywany co 15-20 minut. Przed badaniem należy przygotować preparaty, odstawić suplementację i leki oraz wdrożyć prawidłowe odżywianie.

Dlaczego należy leczyć SIBO?

zespół jelita nadwrażliwegoLeczenie SIBO obejmuje łagodzenie objawów poprzez eliminację wzrostu bakterii, utrzymanie remisji oraz korygowanie niedoboru witaminy B12 i innych powiązanych niedoborów żywieniowych. Według North American Consensus 2020, stosowanie antybiotyków jest podstawą leczenia SIBO.

W zwalczaniu wzrostu bakterii  można stosować antybiotyki, które działają selektywnie na szczep bakterii wywołujący SIBO.

Biorąc pod uwagę ograniczenia obecnych technik diagnostycznych, terapia empiryczna i terapia rifaksyminą (1600 mg/dzień przez 14 dni) mogą być stosowane jako metody diagnostyczne u osób z wysokim podejrzeniem SIBO.

Poprawa lub wyeliminowanie objawów SIBO w wyniku tego leczenia nasuwa diagnozę.

przewlekłe zapalenie trzustkiGłównymi ogólnoustrojowymi lekami przeciwbakteryjnymi stosowanymi w SIBO są tetracykliny, fluorochinolony i kotrimoksazol.

Ze względu na skutki uboczne i ryzyko oporności na antybiotyki, niewchłanialna rifaksymina w jelitach ma szerokie spektrum działania przeciwko tlenowym i beztlenowym bakteriom Gram-dodatnim i Gram-ujemnym i jest obecnie pierwszym wyborem do eradykacji SIBO.

Jak wygląda leczenie SIBO?

Po zdiagnozowaniu choroby kolejnym krokiem jest podjęcie kroków w celu zmniejszenia liczby bakterii w jelicie cienkim i spowodowania ustąpienia objawów SIBO.

zespole jelita drażliwegoLeczenie zazwyczaj opiera się na antybiotykoterapii przeciwko szczepowi drobnoustrojowemu powodującemu przerost. Ta metoda jest uważana za bardzo skuteczną, a sama kuracja trwa około dwóch tygodni.

Dodatkowo w przypadku niedoboru witamin zalecana jest również odpowiednia suplementacja.

Stosowanie probiotyków podczas leczenia pozostaje kwestią dyskusyjną — podczas gdy niektórzy ludzie mogą na nie dobrze reagować, u innych mogą prowadzić do pogorszenia objawów i pogorszenia stanu zdrowia.

SIBO a choroba Hashimoto

bóle brzuchaWedług naukowców występowanie zespołu SIBO występuje częściej u osób z niedoczynnością tarczycy niż w populacji ogólnej i może dotyczyć nawet ponad połowy osób z tą chorobą.

Ponadto zaburzenia motoryki jelit, w tym zmniejszona motoryka przełyku i żołądka, są częstsze u pacjentów z niedoczynnością tarczycy, która może być czynnikiem ryzyka przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim.

Badania wykazały, że dieta low FODMAP skutecznie poprawia objawy żołądkowo-jelitowe u osób z zespołem SIBO i niedoczynnością tarczycy. Jednak przed rozpoczęciem stosowania zaleca się rozpoczęcie antybiotykoterapii.

Objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak gazy lub bóle brzucha, uległy znacznemu zmniejszeniu. Warto również wspomnieć, że nie zaobserwowano znaczącego wpływu przyjmowanych antybiotyków na poziom hormonów tarczycy.

SIBO a dieta

ból brzuchaNajpopularniejszą dietą w terapii SIBO jest dieta low FODMAP. Tak więc FODMAP, stworzony przez ekspertów z Uniwersytetu Monash w Australii, to wspomniana wcześniej dieta niskowęglowodanowa. Aby się do tego przyzwyczaić, musisz spożywać więcej białka lub tłuszczu, zwłaszcza błonnika pokarmowego.

Sama dieta FODMAP składa się z trzech faz. Polega na wyeliminowaniu pokarmów bogatych w FODMAPs, które można później stopniowo wprowadzać do jadłospisu, jednocześnie radząc sobie z możliwymi zaostrzeniami objawów. Każda faza diety low-FODMAP trwa kilka tygodni.

Powiązane artykuły