Home Zdrowie Odtruwanie alkoholowe Łódź w warunkach domowych – czy jest dostępne dla wszystkich?

Odtruwanie alkoholowe Łódź w warunkach domowych – czy jest dostępne dla wszystkich?

by Agata Kubiak
Odtruwanie alkoholowe

Alkohol jest nieodłącznym elementem naszej kultury. Bardzo często spotykany jest na różnego rodzaju spotkaniach i imprezach, zarówno w gronie rodzinnym, przyjaciół, znajomych czy współpracowników. Spożywanie alkoholu od czasu do czasu w niewielkich ilościach zazwyczaj nie pociąga za sobą przykrych konsekwencji. Jednak w momencie, kiedy nie potrafimy zapanować nad ilością wypitego alkoholu podczas wieczoru towarzyszyć nam mogą objawy zatrucia alkoholowego. Co wtedy zrobić? Czy można przeprowadzić odtruwanie alkoholowe Łódź w warunkach domowych?

 

Odtruwanie alkoholowe – na czym polega?

Choroba alkoholowa, a co za tym idzie nadmierne spożywanie alkoholu powoduje silne zaburzenia psychiczne i fizyczne. Nadużywanie alkoholu niszczy nerki, wątrobę, serce, trzustkę, układ odporonościowy i wiele innych obszarów organizmu. Aby zadbać o swój organizm i wygrać z uzależnieniem zaleca się podjęcie leczenia choroby alkoholowej. Aby zacząć terapię leczenia uzależnień, należy jednak przestać spożywać alkohol. To tylko jeden z aspektów odtruwania alkoholowego.

Jednak co w przypadku osób, które nie są uzależnione od alkoholu a jedynie jednorazowo wypiły zbyt dużo? Takie osoby odtruwanie organizmu mogą przeprowadzić w warunkach domowych. Głównym celem odtruwania alkoholowego jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz substancji alkoholowej. U osób zdrowych zazwyczaj trwa to od kilku do kilkudziesięciu godzin i nie zagraża życiu jednostki.  Spożywanie alkoholu zaburza gospodarkę wodną oraz elektrolitową organizmu. Zadaniem odtruwania alkoholowego jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania zarówno gospodarki wodnej organizmu jak i tej związanej z elektrolitami. Po długotrwałym spożywaniu alkoholu zaburzeniu ulega ilość potasu, magnezu i sodu we krwi jednostki. Są to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego bardzo ważne jest przywrócenie ich prawidłowych stężeń w organizmie.

Odtruwanie organizmu w warunkach domowych

Jednorazowe zatrucie alkoholowe może leczyć w warunkach domowych. Objawy, które zazwyczaj towarzyszą jednostce to: wymioty, nudności, bóle głowy, biegunka, zawroty głowy, osłabienie organizmu, problemy z koncentracją czy bóle mięśni. Objawy te trwają zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu godzin, a samo odtruwanie organizmu maksymalnie trwa dwa dni i jest niegroźne dla pacjenta.

Domowe odtruwanie organizmu można przeprowadzić tylko w przypadku jednorazowego zatrucia alkoholowego. Bardzo ważne, aby osoby uzależnione od alkoholu przechodziły detoks w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szpitalnych.

Celem domowych sposobów na odtruwanie organizmu jest przyspieszenie procesu usuwania toksyn oraz substancji szkodliwych z organizmu jednostki. Jednym z najważniejszych elementów podczas domowego odtruwania organizmu jest nawadnianie ciała. Należy spożywać duże ilości wody lub wody z cytryną. Objawy kaca, czyli najczęściej ból głowy związany jest z zaburzeniem gospodarki wodnej organizmu. Należy więc przywrócić jej prawidłowe funkcjonowanie. Warto unikać wtedy kawy, napojów słodzonych, które są gazowane, napojów energetycznych, które spowalniają proces regeneracji organizmu. Zaleca się picie wody z cytryną z uwagi na właściwości cytryny takie jak wysoka zawartość witaminy C, hormonów fitoestrogenowych oraz mikroelementów, a także cytryna wykazuje właściwości odkażające i wzmacniające odporność.

Kolejnym domowym sposobem na odtruwanie organizmu i oczyszczenie go z toksyn jest przejście na kilkudniową dietę oczyszczającą. Ma to na celu regenerację wątroby i przywrócenie jej prawidłowego funkcjonowania. Soki warzywne przyspieszają redukcję toksyn w organizmie, dlatego zaleca się ich spożycie. Do walki z toksynami świetnie nadadzą się warzywa takie jak marchewka, por i seler.

Do walki z zatruciem alkoholowym warto też wykorzystać zieloną herbatę. Jej spożycie pozytywnie wpływa na regenerację organizmu, gdyż zawiera ona polifenole, które rozpuszczają toksyny w tłuszczach.

 

Pomocne może okazać się również tak zwane odtruwanie na telefon. Polega ono na wykonaniu telefonu do odpowiedniej placówki medycznej, z której przyjeżdża pracownik w celu podpięcia pacjentowi kroplówki witaminowe. Kroplówki te są na bazie soli fizjologicznej oraz glukozy, zawierają również witaminy B1 oraz C a także potas, magnez i sód.  Kroplówki w szybki sposób przywracają prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno – elektrolitowej.

 

Odtruwanie alkoholowe w domu a uzależnienie od alkoholu

Należy pamiętać, że odtruwanie organizmów w warunkach domowych jest skuteczne i co najważniejsze bezpieczne tylko i wyłącznie dla osób, które nie spożywają alkoholu w nadmiernych ilościach. Dla osób uzależnionych od alkoholu najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na detoks będzie zgłoszenie się do placówki medycznej lub innej, w której obecni są specjaliści zajmujący się chorobą alkoholową. Od razu należy jednak zaznaczyć i podkreślić, że odtruwanie alkoholowe nie jest formą leczenia choroby alkoholowej a jedynie impulsem do zmiany. Podejmując odtruwanie organizmu u osoby, która pije alkohol problemowo głównym celem jest przywrócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu, co może zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym. Długotrwałe spożywanie alkoholu negatywnie wpływa na funkcjonowanie nerek, wątroby, trzustki a także innych organów, których pogłębiające się zaburzenia mogą prowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Osoba uzależniona od alkoholu powinna przechodzić odtruwanie alkoholowe w warunkach szpitalnych z dwóch głównych powodów. Pierwszym z nich jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi podczas występowania nieprzyjemnych objawów spowodowanych odstawieniem alkoholu. Drugi powód to odseparowanie jednostki od możliwości sięgnięcia po wyroby alkoholowe.

Odtruwanie organizmu w przypadku osoby notorycznie spożywającej alkohol trwa około dziesięciu dni. O sposobie leczenia objawów zatrucia alkoholowego powinien decydować doświadczony lekarz. W celu doboru odpowiedniej metody leczenia lekarz powinien wykonać badania diagnostyczne, które pokażą stan zdrowia pacjenta oraz stopień zaawansowania choroby. Podczas odtruwania alkoholowego ważną informacją dla lekarza jest również fakt, czy pacjent spożywał tylko legalny i bezpieczny alkohol, czy może spożywał również alkohol niewiadomego pochodzenia. Jeżeli u pacjenta występują bardzo silne i dokuczliwe objawy po zaprzestaniu spożywania alkoholu, lekarz może zdecydować o skierowaniu pacjenta na oddział leczenia abstynencyjnego zespołu alkoholowego.

Objawy, które mogą wystąpić u pacjenta podczas odtruwania alkoholowego to: wymioty, biegunka, drżenie mięśni, omamy, stany lękowe, zaburzenia nastroju, napad padaczkowy czy ataki agresji. Mogą być one niebezpieczna zarówno dla życia pacjenta jak i jego otoczenia.

Bardzo często, aby jednostka mogła podjąć leczenie w ośrodku leczenia uzależnień musi przejść odtruwanie organizmu. Wspomaga to proces leczenia oraz pomaga wydłużyć okres trzeźwości.

Powiązane artykuły