Home Podróże Wycieczki rowerowe

Wycieczki rowerowe

by Agata Kubiak
Wycieczki rowerowe

Wycieczki rowerowe – idealny sposób na aktywne spędzanie czasu z najbliższymi

Wycieczki rowerowe w sezonie urlopowym w pełni. To oznacza, że na szlakach rowerowych aż roi się od turystów. Poruszanie się tym jednośladem ma wiele korzyści dla zdrowia i otoczenia. Są tu jacyś miłośnicy długich rowerowych wycieczek?

 Rowerem po mieście i na szlakach turystycznych

 

wyprawy rowerowe

wyprawy rowerowe

Ileż to razy zastanawiamy się, jak spędzić czas z dziećmi w weekend? Odwiedzamy parki rozrywki, wychodzimy na obiad do restauracji, sprawdzamy repertuar kina. Wszystkie te propozycje brzmią kusząco, jednak zazwyczaj są dość kosztowne.

Szczególnie dla większych rodzin. W takim przypadku już jedno wyjście w tygodniu potrafi znacząco uszczuplić domowy budżet. I tutaj z pomocą przychodzi nam popularny jednoślad.

Nie pobiera pieniędzy za rundkę po osiedlu, nie skarży na brak miejsc parkingowych. Kusi za to wypadem nad jezioro w upalny dzień.

Wyprawy rowerowe

Rowerem możemy wybrać się prawie wszędzie. Obecnie nawet w mniejszych miejscowościach jest mnóstwo ścieżek rowerowych. Są one dla rowerzystów nie tylko wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Wraz z najbliższymi możemy ruszyć w plener lub na zakupy do galerii. W zasadzie dojedziemy wszędzie, gdzie tylko mamy ochotę.

podróże rowerowe

podróże rowerowe

Wspólne wypady za miasto będą świetną formą integracji przedstawicieli różnych grup wiekowych w naszej rodzinie. Wyobraźmy sobie ciepłą, sierpniową niedzielę.

Wszyscy domownicy mają wolne, mama zaprosiła na obiad. A gdyby tak po obiedzie zaprosić mamę na wycieczkę rowerem na stare miasto? Co tam mama, zaprośmy też dziadka i wujka.

Turystyka rowerowa

Regularne wycieczki przedstawicieli różnych pokoleń będą wspaniałą okazją do integracji. Lekki wiatr we włosach, szalejące endorfiny i dużo rozmów na postojach. Kto wie, czy za chwile nie dowiemy się o naszym wujku ciekawostki, której jeszcze nikomu nie opowiadał?

trasy rowerowe

trasy rowerowe

Szlak rowerowy z dziećmi

 

Jeśli planujemy regularne przejażdżki rowerem, to nie należy zapominać o odpowiednim przygotowaniu na nie najmłodszych członków rodziny. Pewnie pierwsze na myśl przyszły wam właśnie przyczepki rowerowe oraz foteliki. I słusznie. Są one niezbędne, by zabierać nasze pociechy ze sobą.

Należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, które różnią nas, wytrzymałych dorosłych, od niecierpliwych, stale wiercących się dzieci.

wyjazdy rowerowe

wyjazdy rowerowe

Nasze pociechy często chcą się bawić, rozglądają się, reagują na otoczenie. Dlatego należy pamiętać, że nasza uwaga musi być na odpowiednim poziomie.

Wybierajmy więc krótsze trasy. Pilnujmy, by nawierzchnia po której się poruszamy była równa, a prędkość odpowiednio dopasowana do warunków.

Obowiązkowo zabierzmy też ze sobą dużo płynów i jakiś koc, lub bluzę, gdy mocniej wieje wiatr. Nie sposób też nie wspomnieć o dużej liczbie postojów i wyciąganiu malucha z fotelika.

 

Korzyści z jazdy rowerem

 

przygotowane trasy rowerowe

przygotowane trasy rowerowe

Jazda rowerem to nie tylko przyjemny sposób spędzania czasu. To przede wszystkim szereg namacalnych korzyści dla naszego organizmu. Pedałowanie wpływa korzystnie na lepsze spalanie kalorii, wzmacnia stawy kolanowe i jest zdrowe dla kręgosłupa.

szlak orlich gniazd

Przychylnie w stronę roweru z pewnością patrzą osoby chcące zrzucić kilka kilogramów.

Podczas jednej, godzinnej przejażdżki jesteśmy w stanie zrzucić prawie 800 kalorii! Oczywiście nie można tego porównać jeden do jednego z odchudzaniem dzięki bieganiu. Jednak regularna jazda sprawi, że poprawimy zarówno kondycję jak i wytrzymałość poszczególnych partii mięśniowych.

 

W obecnych czasach, gdy żyjemy w biegu szczególnie ważna jest odpowiednia regeneracja organizmu. Wieczorna jazda rowerem  zdecydowanie poprawi jakość naszego snu. Zaś regularne jeżdżenie trzy razy w tygodniu po 30-40 minut będzie fajną aktywnością organizmu dla każdego. Takie spędzanie czasu da nam dużą dawkę endorfin i witalności na co dzień.

szlak rowerowy

szlak rowerowy

A regularne wypady rowerowe docenią na przykład też cukrzycy. Bo przecież regularny wysiłek w rozsądnej dawce reguluje poziom glukozy we krwi.

Rower jest tu idealny, bo nie powoduje przesadnego przemęczenia. Mięśnie pracują, ale nie są przeciążane jak w przypadku różnych sportów siłowych, z którymi początkujący mogą przesadzić.

 

 

Rower to ekologiczny środek transportu

 

Jeśli do tej pory nie przekonaliśmy was do częstszego poruszania się tym jednośladem, to teraz pojawia się argument nie do zbicia. Od dawna zewsząd bombardowani jesteśmy informacjami o zwiększającym się zanieczyszczeniu powietrza. Ruch samochodowy bardzo mocno wpływa na degradację środowiska. A my niemal każdego dnia narzekamy na korki, nieprzyjemny zapach spalin i ten irytujący hałas w centrum większych miast.

wyjazdy rowerowe

wyjazdy rowerowe

Rower to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Jeżeli jesteśmy w stanie dotrzeć gdzieś z jego pomocą, to bardzo wam to polecamy. Nie trzeba wlewać mu benzyny ani ładować żadnych baterii.

Nie zanieczyścimy środowiska i nie będziemy stać w niekończącym się korku. W ten sposób szybko dotrzemy do pracy, a przy okazji rozbudzimy się świeżym powietrzem. Stojaki na rowery są obecnie ogólnodostępne w wielu miejscach, a nawet jeśli akurat nie ma ich w naszej okolicy, to specjalne zapięcie z pewnością rozwiąże problem.

Wyjazdy rowerowe

Na koniec musimy was przed czymś jeszcze przestrzec. Rower niesamowicie wciąga i uzależnia. Nie jest łatwo się potem odzwyczaić. Ale takich uzależnień bardzo życzymy wam i sobie. Mamy nadzieję, że macie już kaski i bidony? Jeśli tak, to w drogę!

Powiązane artykuły