Pielęgnacja dłoni w okresie zimowym jest bardzo ważna. Mróz, zimny wiatr, a przede wszystkim nagła zmiana temperatury w momencie, kiedy wychodzimy z pomieszczenia na zewnątrz, nie sprzyja skórze rąk. Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni? W poniższym artykule możesz znaleźć kilka sprawdzonych sposobów, a także uzyskać dużo niezbędnych informacji!
Skóra na dłoniach – co powinniśmy o niej wiedzieć?
Większość codziennych czynności wykonujemy za pomocą dłoni, przez co są one narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Zmiana temperatury, słońce, wiatr, bezpośredni kontakt z detergentami, nie tylko przyspieszają procesy starzenia, ale również przesuszają skórę i doprowadzają do bolesnych pęknięć.
Budowa skóry dłoni w przeciwieństwie do pozostałych części ciała nie posiada na wewnętrznej stronie gruczołów łojowych, a na zewnętrznej jest ich bardzo niewielka ilość. Należy zadać pytanie – dlaczego gruczoły łojowe są takie ważne? Otóż odpowiadają one za produkcję sebum, które tworzy warstwę ochronną przed bakteriami i czynnikami zewnętrznymi. Brak płaszcza lipidowego pozbawia skórę dłoni naturalnej warstwy ochronnej, dlatego tak ważna jest ich pielęgnacja.
Powodami, dla których skóra dłoni jest przesuszona, traci naturalny kolor i pęka, nie są tylko czynniki zewnętrzne, które zostały wymienione wyżej. Na jej stan wpływają również choroby takie jak:
- anemia,
- nadczynność tarczycy,
- choroby wątroby,
- choroby zwyrodnienia stawów rąk,
- łuszczyca, grzybica,
- choroba Parkinsona.
Pielęgnacja dłoni wymaga systematyczności. Jeśli regularnie stosujesz kosmetyki i dbasz o odpowiednią higienę, a skóra rąk nadal jest w złej kondycji, warto skonsultować się z lekarzem.
10 podstawowych zasad w pielęgnacji dłoni zimą!
Zastanawiasz się, jak zregenerować zniszczone dłonie w mroźne dni? Zima to czas, w którym należy szczególnie zadbać o prawidłową pielęgnację dłoni. Do swojej codziennej rutyny warto wprowadzić kilka zabiegów, które pomogą zachować ich zdrowy i naturalny wygląd.
- Zadbaj o to, aby rękawiczki były adekwatne do warunków pogodowych.
- Staraj się pić ciepłą wodę.
- Sięgaj po krem nawilżający.
- Używaj letniej wody podczas mycia rąk.
- Staraj się żyć aktywnie.
- Stosuj peeling do dłoni.
- Zadbaj o dietę bogatą w witaminy.
- Porządki domowe wykonuj wyłącznie w rękawiczkach ochronnych.
- Raz w tygodniu wykonaj domowy zabieg.
- Po każdej dezynfekcji rąk staraj się używać kremu.
Krem do rąk – jaki wybrać?
Konsystencja kremów do rąk w większości przypadków jest ciężka i zawiesista. Ich nawilżające działanie opiera się na współdziałaniu takich składników jak: humektanty i emolienty. Tworzą one na skórze filtr zapobiegający utratę wody. Obecnie w sklepach, możemy znaleźć wiele kremów do rąk, które różnią się zapachem, ale także składem. Warto poznać kilka podstawowych składników, tak by zakup był trafiony! Oto one:
- Ceramidy – uszczelniają one warstwę rogowa naskórka, tworząc barierę ochronną przed przesuszeniem oraz utratą elastyczności skóry.
- Masło shea – intensywnie wygładza i pielęgnuje.
- Mocznik – działa nawilżająco, dodatkowo pomaga w złuszczeniu martwego naskórka.
- Alantoina i Pantenol – łagodzą uczucie swędzenia, a także niwelują zaczerwienienia.
Podczas pielęgnacji dłoni warto również zadbać o kondycję paznokci, nie wymaga to dodatkowe czasu, czy też finansów, a może przynieść pozytywne efekty. Składnikiem, który zbawiennie wpływa na kondycję paznokci, jest kreatyna. Pomaga ona w regeneracji uszkodzonej płytki, zapobiega łamaniu i rozdwajaniu. Borykasz się z problemem szorstkich i suchych łokci? Sprawdź konkretne informacje na ten temat – Szorstkie i suche łokcie? Poznaj przyczyny i przynieś ulgę suchej skórze!
Witaminy też są ważne!
Witaminy są bardzo ważnym budulcem. Najważniejsze z nich to:
- witamina E – odpowiada za ochronę skóry dłoni przed wolnymi rodnikami, a przede wszystkim utrzymuje odpowiednią wilgoć,
- witamina C – nadaje skórze naturalny kolor, a także usuwa przebarwienia,
- witamina A – stymuluje wzrost nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu niweluje przebarwienia. Dodatkowo koi ból.
Domowe spa – czyli coś dla duszy i ciała
Bardzo często pielęgnacja dłoni, kojarzy się z dużą ilością kosmetyków, które wymagają sporego nakładu finansowego. W rzeczywistości dbanie o zdrowy wygląd rąk nie musi być kosztowne, a przede wszystkim wymagać dużej ilości specjalnych preparatów. Możesz zadbać o swoje dłonie i paznokcie, dzięki domowemu spa, pomoże to odbudować zniszczone dłonie, a także zrelaksować się po ciężkim dniu. Poniżej znajdziesz TOP trzy domowe sposoby na zadbane dłonie.
Dogłębne nawilżenie – oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek jest źródłem kwasów tłuszczowych, a także witaminy E, B, C oraz F. Są to cenne dla rąk składniki, które pomagają zmiękczyć, nawilżyć a przede wszystkim wygładzić szorstką skórę dłoni. Do takiej kąpieli warto również dodać inne składniki, takie jak: miód, olejek rycynowy, a także cytrynę.
Taki zabieg można wykonać na dwa sposoby.
- Pierwszy z nich to moczenie rąk przez 10 minut w miksturze, którą wcześniej należy delikatnie podgrzać.
- Drugą formą przeprowadzenia zabiegu jest wymieszanie wszystkich składników, nałożenie grubej warstwy maski na całą powierzchnię dłoni, a następnie należy założyć bawełniane rękawiczki.
Peeling z kawy
Peeling korzystnie wpływa na kondycję dłoni, ponieważ pomaga on pozbyć się martwego naskórka. Dodatkowo wspomaga regenerację i pracę komórek, dzięki czemu kosmetyki o właściwościach nawilżających łatwiej się wchłaniają. Warto pamiętać, że to ręce najszybciej zdradzają nasz wiek. Regularnie wykonywany peeling pomaga wygładzić, a także ujędrnić skórę.
Aby przygotować peeling, wsyp do szklanki 4-5 łyżeczek parzonej kawy i zalej wrzątkiem. Po 5 minutach należy odlać nadmiar wody, a pozostałe w szklance fusy wetrzeć w skórę dłoni.
Napar z nagietka
Nagietek zawiera między innymi witaminę C, a także karotenoidy i triterpeny, działają one regenerująco i ochronnie na skórę. Napar z nagietka doskonale łagodzi podrażnienia, a przede wszystkim przyspiesza gojenie się ran.
Przygotowanie naparu jest bardzo proste, 3-4 saszetki ziół zaparz w pojemniku, wybierz taki, w którym bez problemu zdołasz zmieścić całe ręce. Następnie odczekaj, aż woda będzie chłodna, po czym zanurz dłonie na 10 minut. Kurację możesz powtarzać codziennie.
Podsumowanie
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji dłoni skóra nabiera naturalnego koloru, a uciążliwe często bolesne pęknięcia z czasem zanikają. Warto dbadać o dłonie, ponieważ są one naszą wizytówką. Postaraj się, aby powyższe zasady i zabiegi stały się Twoją rutyną. Jeśli jednak nie przyniosą one efektów, skonsultuj się z lekarzem.