Home Zdrowie Botoks nowe prawo

Botoks nowe prawo

by Agata Kubiak
Botoks

Czym jest Botoks

Potocznie nazywany botoksem, to nic innego jak preparat na bazie toksyny botulinowej. Toksyna botulinowa wytwarzana przez bakterie beztlenowe jest neurotoksyną i właściwie jest jedną z najsilniejszych naturalnych trucizn, ale jej silne działanie terapeutyczne odkryto również wiele lat temu.

toksyna botulinowa Podawanie preparatów otrzymanych z toksyny botulinowej w odpowiednich, niewielkich dawkach jest nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale również ma szerokie zastosowanie w medycynie.

Lekarze chcą zaostrzenia przepisów

Lekarze biją na alarm, że do szpitala trafiają pacjenci, u których wystąpiły powikłania po zabiegach w gabinetach kosmetycznych. Za swoją dziedzinę uważają medycynę estetyczną.

Zaapelowali o zmianę polskiego prawa, aby kosmetyczki nie mogły wypełniać zmarszczek ani powiększać ust, bo to oznacza przerwanie ciągłości warstw skóry.

Teraz jest okazja do wprowadzenia nowych przepisów, gdyż w maju 2020 r. wejdzie w życie unijne prawo dotyczące dystrybucji wyrobów medycznych. Rząd zdecyduje, jak przetłumaczyć te przepisy na język polski.

toksyny botulinowej Środowisko medyczne postulowało, aby w ustawie związanej z przepisami uregulowano kwestię, kto ma uprawnienia do podawania danego wyrobu medycznego, czy jest to lekarz, czy kosmetyczka.

Do kosmetyczki tylko na maseczkę?

Od jakiegoś czasu przygotowywaliśmy się do otwarcia naszej nowej kliniki, dlatego przeprowadzamy kilka rozmów kwalifikacyjnych z potencjalnymi pracownikami tej lokalizacji. Jedną z kandydatek na to stanowisko jest kosmetolog, która kończy studia z kosmetologii (obrona dyplomu).

wygładzenie zmarszczekOkazało się, że nigdy wcześniej nie zajmowała się własnym zawodem, więc zapytaliśmy ją, czego nauczyła się na studiach, jakie operacje może teraz wykonywać bez szkolenia, bez nadzoru, czego się nie boi. Kobiety mówią… Botoks.

Byliśmy w szoku, że ktoś, kto nie był lekarzem, powiedział, że może bez problemu zastosować lek, bo botoks to lek.

Powikłania po zabiegach kosmetycznych

Ten rodzaj zabiegu jest zabiegiem wykonywanym w gabinecie kosmetycznym i jest powierzchowny, aplikowany na skórę – jej warstwę rogową i inne żywe warstwy.

Przekonanie, że chirurgia plastyczna jest całkowicie bezpieczna i bezbolesna, choć powszechne, jest zgubnym przekonaniem. Aby zabieg kosmetyczny spełnił oczekiwania pacjenta, wykonawca musi być dobrze przygotowany, a sam pacjent nie powinien odmawiać informacji o swoim stanie zdrowia podczas wywiadu przed wykonaniem zabiegu.

zabiegu wstrzyknięcia botoksuKażdy zabieg kosmetyczny może powodować powikłania, które dzielimy ze względu na czynniki wyzwalające: zewnętrzne i wewnętrzne.

Powikłania pooperacyjne to: zakażenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe, alergie (podrażnienia skóry) oraz wyprysk kontaktowy.

Choroby te wywołują miejscową reakcję zapalną objawiającą się rumieniem i świądem.

Specyfika zabiegów medycyny estetycznej

wstrzyknięciu toksyny botulinowejNajczęstszym zastosowaniem kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej jest spowolnienie procesu starzenia lub złagodzenie jego już widocznych efektów.

Innym równie popularnym kierunkiem stosowania jest korekta kosmetycznych niedoskonałości takich jak asymetria ust czy chęć wymodelowania twarzy poprzez podkreślenie policzków czy zlikwidowanie bruzd nosowo-wargowych, które często są efektem zmniejszonej objętości policzków.

Jednak w przypadku rzeźbienia twarzy i policzków ważne jest, aby zrobić to bardzo umiejętnie – przesada może prowadzić do męskich rysów, zwłaszcza jeśli modelowana jest również linia żuchwy.

Kobiety powinny zdecydować się na inne metody liftingu owalu twarzy po szczegółowej konsultacji ze specjalistą.

Lekarze – wiedza i uprawnienia

toksynę botulinowąKażdy, kto mówi sobie w głębi duszy niezwykle ważną rzecz – „chcę być lekarzem”, musi najpierw otrzymać odpowiednie wykształcenie, by realizować swoją wymarzoną karierę.

Po ukończeniu szkoły średniej powinieneś uczęszczać do jednej z tych szkół medycznych. Studia na tych uczelniach są jednolite i trwają 6 lat, podczas których zdobywana jest ogólna wiedza z zakresu biologii, chemii i fizyki.

W trakcie kształcenia studenci medycyny zapoznają się ze wszystkimi podstawowymi zagadnieniami ze wszystkich dziedzin sztuki medycznej. Ukończenie studiów medycznych nie oznacza automatycznie, że absolwenci mogą rozpocząć pracę jako lekarze.

karmienie piersiąPo uzyskaniu dyplomu lekarze specjaliści muszą zgłosić się do regionalnych stowarzyszeń lekarskich w celu uzyskania tzw. ograniczonych uprawnień do wykonywania zawodu.

Po otrzymaniu tego dokumentu przyszły lekarz musi przepracować 13 miesięcy w jednej z placówek medycznych. Okres ten kończy się egzaminem.

Lekarz czy kosmetyczka – kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

kwas hialuronowyZabiegi medycyny estetycznej cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.
Większość z tych zabiegów to zabiegi iniekcyjne polegające na przerwaniu ciągłości tkanki skórnej.
Medycyna estetyczna może być czasami wykonywana u kosmetyczki (za opłatą), co często ma miejsce.
Czy jednak kosmetyczki są uprawnione do wykonywania takich zabiegów? Osobną grupę stanowią kosmetyczki.
Są absolwentami studiów I i II stopnia kierunku kosmetologia. Estetycy mogą współpracować z lekarzami w zakresie przepisanych im zabiegów, ale pod ich kierunkiem.zmarszczki poziome czoła
Kosmetyczka to technik usług kosmetycznych. Zgodnie z prawem nie może udzielać świadczeń zdrowotnych w podmiocie leczniczym.
Podstawę programową kształcenia kosmetologów określają rozporządzenia ministerialne.

Co ZROBIĆ po zabiegu botoksu?

Załóżmy, że nie możesz się położyć ani schylić przez co najmniej 4 godziny po botoksie. Oznacza to, że w praktyce powinniśmy przyjąć np. pozycję siedzącą.

Żartobliwie radzimy naszym pacjentom oglądać filmy w domu, bo to bezpieczna pozycja głowy. Oczywiście można też robić inne zajęcia, ale nie warto zaglądać do książki.

Głównym powodem tego zalecenia jest to, że Botox „zmarszczki mimiczne

się” w skórze i mięśniach, a my chcemy mieć pewność, że rozprzestrzenia się we właściwy sposób i we właściwym kierunku.

Czego NIE ROBIĆ po zabiegu?

Jest kilka rzeczy, których nie należy robić po botoksie. Pierwsza polega na nagłym pochyleniu się, a raczej pochyleniu i podniesieniu głowy. Przy tak szybkim ruchu preparat może rozprzestrzenić się na te mięśnie, których nie chcemy pracować.

kurze łapkiNie można więc schylić się i położyć po botoksie. Zazwyczaj zabieg wykonuje się rano, więc łatwiej jest postępować zgodnie z instrukcjami Botoxu i uniknąć niepożądanych skutków ubocznych w ciągu 4-5 godzin po wstrzyknięciu.

Mimo, że zabieg nie pozostawi na skórze nieestetycznych śladów, skóra po wstrzyknięciu może być lekko zaczerwieniona, opuchnięta i napięta, szczególnie na twarzy.

Są to zmiany krótkotrwałe, które szybko zanikają i nie warto zakrywać ich grubym podkładem. W każdym razie najlepiej nie nakładać makijażu bezpośrednio po botoksie. Nie zaleca się uciskania ani masażu.

Powiązane artykuły