Home Zdrowie Udar słoneczny

Udar słoneczny

by Agata Kubiak
udar słoneczny

Udar słoneczny – jak się przed nim chronić?

 

Udar słoneczny uwaga. Sezon letni w pełni. Wypoczywamy nad jeziorem, chodzimy na długie piesze wędrówki, uprawiamy sport. Wiele osób zapomina, że słońce w dużych ilościach potrafi być bardzo niebezpieczne dla organizmu.

 

 

Czym jest udar słoneczny?

 

Udar słoneczny to szczególnie niebezpieczny rodzaj udaru cieplnego. Występuje on w momencie, gdy nasz organizm zostanie przegrzany przez słońce. Ciało doznaje szoku, nie jest w stanie odprowadzić nagromadzonego w nadmiarze ciepła. To moment, gdy temperatura ciała przekroczy 41 stopni Celsjusza. Wówczas dochodzi do zmian komórkowych.

udaru słonecznego

Na udar najbardziej narażone są małe dzieci (nierozwinięty dostatecznie system termoregulacji) i osoby starsze. Szczególnie uważać na słońcu powinni również ludzie z chorobami krążenia oraz ci, którzy zażywają preparaty antyhistaminowe.

 

 

Jak rozpoznać objawy udaru słonecznego?

 

 

Porażenie cieplne najczęściej dostrzeżemy gołym okiem. Osoba poszkodowana doznaje gorączki i dreszczy. Pojawiają się silne bóle i zawroty głowy. Bardzo szybko mogą przeistoczyć się one w osłabienie całego organizmu, a nawet wymioty. W zależności od stopnia oparzeń przed oczami mogą pojawiać się również mroczki.  A to skutkuje otępieniem i zaburzeniami koncentracji. Dlatego też sposób mowy może być mało wyraźny, chaotyczny. Na całym ciele pojawia się dużo potu, zaś skóra staje się sucha i mocno zaczerwieniona.

 

słoneczny udar cieplny

 

Jak pomóc osobie dotkniętej udarem słonecznym?

 

 

Należy przede wszystkim ją ochłodzić. Najlepiej przenieść do chłodnego pomieszczenia, albo przynajmniej w cień. Co istotne, nie można również zbyt szybko wychładzać jej ciała. Nagłe oziębienie w wielu przypadkach może zaszkodzić. Jeśli ma na sobie obcisłe ubrania, to najlepiej zdjąć je tak, aby ciało mogło swobodnie oddychać. Uciskający ciało strój zaburza oddawanie ciepła do otoczenia i zaburza krążenie krwi. Jeśli poszkodowany jest przytomny, to należy podawać mu do picia dużo zimnej wody (dobrze sprawdzi się słona) by schłodzić organizm od środka.  W celu schłodzenia dobrze jest również spryskać ciało chłodną wodą.

 

Zdarzają się jednak przypadki, gdy powyższe działania nie wystarczą. Jeśli osoba nadmiernie rozgrzana słońcem jest nieprzytomna i nie oddycha, należy od razu rozpocząć reanimację. Tak jak w innych przypadkach zasłabnięć, tak i tu, nie wolno biernie czekać na przybycie karetki.

udar cieplny

 

Jak zapobiec udarowi słonecznemu?

 

Wiele osób bagatelizuje upały, plażuje godzinami z odkrytą głową. Dużo osób uprawia ciężkie, wysiłkowe sporty na słońcu w samo południe. A to skrajnie nieodpowiedzialne. Aby uchronić się przed udarem cieplnym należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

Przede wszystkim picie dużej ilości płynów. To szczególnie ważne, aby nasz organizm był odpowiednio nawodniony. Bez tego będziemy bardzo podatni na osłabienie.

Należy unikać spędzania czasu na słońcu w godzinach szczytu. Jeśli jest taka możliwość, wychodźmy zewnątrz na dłużej przed południem i pod wieczór.

Czapka na głowę i luźne, zwiewne ubrania. Najważniejsze, aby przed nasłonecznieniem chronić głowę. Z kolei luźne ubrania poniżej sprawią, że skóra będzie oddychać i odpowiednio się schładzać.

Bez kremu z filtrem ani rusz. Pamiętajmy, aby smarować się nim przed każdym dłuższym posiedzeniem na słońcu. Latem, gdy wypoczywamy nad jeziorem, najlepiej smarować się takowym kremem co 2-3 godziny. Wówczas filtr ochroni nas przed oparzeniami nawet jeśli mocno się pocimy i często wchodzimy do wody.

Małe dzieci, osoby starsze i przyjmujące leki szczególnie ostrożne. Tutaj ważne jest, aby każdy niepokojący sygnał został zauważony. Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, najlepiej nie kusić losu i nie przebywać zbyt długo w wysokiej temperaturze.

 

Odpowiedzialność za innych w upalne dni – Udar cieplny

 

 

Podczas letniego urlopu jesteśmy w stanie zauważyć wiele skrajnie nieodpowiedzialnych zachowań. Wiele osób nie tylko nie chroni się przed tropikalnymi temperaturami. Można wręcz rzec, iż powoduje opłakane w skutkach konsekwencje własną bezmyślnośnością.

Udar słoneczny objawy

A uważać trzeba nie tylko na siebie, ale również na innych. Ileż to razy obserwujemy w porze szczytu biegające po boisku dzieci?

Z pewnością zdarzyło nam się też słyszeć o przypadkach zasłabnięć w zamkniętym samochodzie.

 

Dlatego tak ważna jest odpowiedzialność i bystry umysł. Nie bądźmy ślepi na niepokojące wydarzenia wkoło. Jeśli widzimy słaniającą się w upale osobę starszą, zapytajmy czy wszystko jest w porządku. Być może słabo się czuje i szklanka wody okaże się zbawienna. Nie dowiemy się czy leżący na ławce mężczyzna nie zasłabł, jeśli o to nie zapytamy. Czasem tak błahe zachowania mogą uratować komuś zdrowie, a nawet życie. Lepiej przecież zapobiegać niż później żałować, że nic się nie zrobiło.

 

Powiązane artykuły