Home Zdrowie Tabletka po dla kobiet w Polsce

Tabletka po dla kobiet w Polsce

by Agata Kubiak
Tabletka po dla kobiet w Polsce

Tabletka po jest wykorzystywana przez kobiety w sytuacji, która mogłaby doprowadzić do ewentualnego zapłodnienia. Tabletka ta, ma zapobiegnąć temu wydarzeniu i zgodnie z polskim prawem jest wydawana jedynie na receptę.

 

Antykoncepcja w Polsce

O tym, jak wygląda sytuacja związana z antykoncepcją i tematami pośrednimi w Polsce można byłoby pisać książki. Na ten moment dostępna jest antykoncepcja hormonalna, antykoncepcja mechaniczna oraz tabletka po, która jest dostępna jest jedynie na e-Receptę. Jeśli chodzi o środki antykoncepcyjne hormonalne, to niewątpliwie korzystanie z nich powinno mieć miejsce pod okiem lekarza ginekologa, który zanim cokolwiek zaproponuje, skieruje na odpowiednie badania, które pozwolą wykluczyć ewentualne skutki uboczne, które mogą wystąpić po zastosowaniu niektórych tabletek. Dlaczego tak ważne są badania? Po pierwsze, kobieta może być uczulona na składnik aktywny. Po drugie, choroby, z którymi się zmaga na przykład, jak choroba zakrzepowo-zatorowa, wirusowe zapalenie wątroby, czy jej marskość. Dodatkowo wykluczone są kobiety, które karmią, po przebytym zawale serca bądź z zaawansowanymi żylakami kończyn dolnych. Lista jest bardzo długa, dlatego dla bezpieczeństwa zostały wprowadzone obowiązkowe wizyty w gabinecie ginekologicznym, gdzie ginekolog zadba o to bezpieczeństwo.

Rodzaje antykoncepcji w Polsce

W naszym kraju antykoncepcję można podzielić na kilka rodzajów, zależnych od siebie pod względem działania i techniki użycia. Wyróżniamy:

  • antykoncepcja hormonalna, czyli implant podskórny, krążek dopochwowy, wkładka domaciczna, plaster antykoncepcyjny, tabletki antykoncepcyjne oraz zastrzyk antykoncepcyjny,
  • antykoncepcja mechaniczna, czyli prezerwatywa dla kobiet i mężczyzn, kapturek naszyjkowy, diafragmy,
  • antykoncepcja chemiczna, czyli preparaty plemnikobójcze,
  • antykoncepcja naturalna, czyli kalendarzyk dni płodnych i niepłodnych oraz stosunek przerywany,
  • antykoncepcja awaryjna, czyli tabletka po.

Tabletka po określana jest mianem antykoncepcji awaryjnej, ponieważ korzystanie z niej powinno mieć miejsce w sytuacji faktycznie awaryjnej, na przykład, gdy kobieta pominęła tabletkę, pękła prezerwatywa, czy wypadł krążek. Tabletka po nie może być stosowana jako regularna antykoncepcja, zaleca się, aby korzystanie z niej miało miejsce maksymalnie raz na pół roku, a górna granica to jedna tabletka na jeden cykl.

Tabletka po doskonała alternatywa

Ze względu na fakt, że kobiecy cykl nie działa jak w zegarku nie zaleca się opierania tematu antykoncepcji jedynie o kalendarzyk, ponieważ wystarczy, że w jeden dzień kobieta będzie źle się czuła bądź zostanie wystawiona na silny stres, może spowodować, że obliczenia z kalendarzyka mogą nas wprowadzić w błąd. Również nie najlepszym pomysłem jest korzystanie ze stosunku przerywanego, który nigdy nie da pewności, że nasienie nie przedostało się i nie doszło do zapłodnienia. Mężczyzna nie musi mieć orgazmu, aby nasienie opuściło jego ciało. Preparaty plemnikobójcze również mają niską skuteczność, dlatego powinny być łączone z innym środkami antykoncepcji np. z prezerwatywą. Jednocześnie takie preparaty mogą powodować infekcje pochwy oraz reakcje alergiczne.

Kobiety boją się niechcianej ciąży i jednocześnie boją się ingerencji w swój układ hormonalny, dlatego najczęściej wybieraną opcją ochrony przed ciążą są prezerwatywy. Odpowiednio użyta wykazuje się bardzo wysoką skutecznością i oprócz ochrony przez zapłodnieniem, daje nam ochronę przed chorobami, które mogą być przenoszone drogą płciową. Jedna prezerwatywa, a dwa bardzo dobre zastosowania.

Ginekolog, a tabletka po

Największy problem, gdy w grę wchodzi tabletka po, to nasz ludzki wstyd. Wstydzimy się sytuacji, w której się znaleźliśmy, boimy się odmowy, ponieważ i takie mają miejsca. Dlatego korzystamy z takich dobrodziejstw, jakim jest internet i dostęp do takiego rozwiązania, jakim jest e-Wizyta. Dzięki niej możemy swobodnie skonsultować się z wybranym ginekologiem, którego możemy wybrać na podstawie opinii innych użytkowników, dodatkowo podczas konsultacji lekarz na spokojnie odpowie na wszelkie pytania i przygotuje każdą pacjentkę, do bezpiecznego skorzystania z leku.

Tabletka po jest wystawiana na e-Receptę i należy ją wykupić w aptece. Zdarzają się przypadki, że farmaceuci odmawiają sprzedaży ze względu na swoje przekonania, dlatego radzimy, aby w takich sytuacjach prosić o odmowę pisemną, ponieważ każdy pacjent ma do tego prawo. Najczęściej po takiej prośbie, farmaceuta ugina się i wydaje leki.

Powiązane artykuły