Home Zdrowie Nocne nawyki, przez które nie możesz się wyspać

Nocne nawyki, przez które nie możesz się wyspać

by Agata Kubiak
Nocne nawyki

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest zdrowy sen. Niestety, nie wszyscy przestrzegamy tak zwanych zasad higieny snu. Można zaryzykować stwierdzenie, że zdecydowana większość z nas dopuszcza się pewnych grzeszków przed zaśnięciem.

spokojny senTo właśnie przez nie budzimy się niewyspani i pozbawieni energii. Jeżeli pragniemy to zmienić, w pierwszej kolejności należy poznać złe przyzwyczajenia. Bez tego niemożliwe będzie wykorzenienie ich.

Oglądasz telewizję

Wiele osób przed snem ma w zwyczaju oglądać telewizję. Bez względu na to, czy jest to nasz ulubiony serial, czy też może przypadkowe rozrywkowe show, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że ten nawyk może nam szkodzić. Niestety, długotrwałe wpatrywanie się w szklany ekran przed snem nie służy higienie snu.

Jeżeli wciągnie nas jakiś serial, najprawdopodobniej do rana będziemy go oglądać. Wówczas nie pozostanie nam wystarczająca ilość czasu do tego, żeby się wyspać. Poza tym badania naukowe dowiodły, że osoby oglądające telewizję przed snem mogą doświadczać trudności z zaśnięciem i wybudzaniem się w trakcie snu. Nie da się ukryć, że rodzi to frustrację i niezadowolenie.

Objadasz się

aktywności fizycznejKolejną przyczyną tego, że nie możemy się wyspać może być zbyt późne jedzenie kolacji bądź sięganie po przekąski.

Niektórzy łączą ten nawyk z tym, o którym była mowa powyżej. Ulubiony serial ogląda się przecież zdecydowanie przyjemniej, jeśli możemy chrupać ulubione orzeszki bądź chipsy.

Jest to jednak naprawdę duży błąd. Przede wszystkim, późne objadanie się obciąża nasz układ pokarmowy.

Musimy zaś mieć świadomość tego, że w godzinach nocnych procesy trawienne znacząco zwalniają. Osoby objadające się mogą doświadczać również utrudniających zasypianie dolegliwości bólowych, a także zgagi.

Poza tym, jeżeli będziemy spożywać słone przekąski przed położeniem się do łóżka, w nocy może nas obudzić pragnienie. Jeżeli chcemy się wyspać, warto wyrobić sobie nawyk spożywania ostatniego posiłku najpóźniej na dwie godziny przed położeniem się.

Przeglądasz strony internetowe

zdrowy senNiestety, zdecydowana większość z nas ma również w zwyczaju przeglądać strony internetowe przed snem. Najczęściej robimy to korzystając ze smartfona.

Przeglądamy oferty sklepów internetowych, czatujemy ze znajomymi, a także czytamy różnego rodzaju artykuły. Niestety, takie działania pochłaniają naprawdę sporo czasu.

Niekiedy więc kładziemy się do łóżka o 23, a telefon odkładamy dopiero koło 2 nad ranem. Nietrudno się domyślić, że mamy przez to zdecydowanie mniej czasu na sen. Poza tym, niebieskie światło emitowane przez ekrany smartfonu bardzo negatywnie wpływa na proces zasypiania, a także na jakość snu.

Niestety, osoby regularnie korzystające ze smartfonu przed snem mogą mieć poważny problem z wysypianiem się. Warto byłoby więc na co najmniej godzinę przed położeniem się do łóżka zrezygnować z przeglądania stron internetowych. Zdecydowanie lepiej byłoby postawić na przykład na czytanie książek bądź przeglądanie czasopism. Pozwoli to szybciej zapaść w relaksujący i dający wypoczynek sen.

Fundujesz sobie drinka na dobranoc

Wiele osób mających problemy z zasypianiem bądź z wybudzaniem się w ciągu nocy, sięga po alkohol. Tak zwane drinki na dobranoc cieszą się niestety dużym zainteresowaniem.

Niestety, bez względu na to, po jaki rodzaj trunku sięgamy, może on nam uniemożliwić wyspanie się. Oczywiście wcale nie jest to równoznaczne, z tym że nie zaśniemy.

złe nawykiZasnąć możemy bardzo szybko, ale nie będzie to dający wypoczynek i zdrowie sen. Wręcz przeciwnie!

Możemy obudzić się bardzo zmęczeni i w złym humorze. Poza tym wypijanie takiego drinka przed snem bardzo szybko wchodzi w nawyk. To zaś może prowadzić do alkoholizmu.

Jest to niestety bardzo często bagatelizowany problem, z którym zmaga się duża część polskiego społeczeństwa.

Jeżeli więc czujemy, że musimy wypić coś przed snem, niech to będzie na przykład złote mleko bądź napar ziołowy. Tego rodzaju napoje mogą nam naprawdę ułatwić zapadnięcie w zdrowy i przede wszystkim relaksujący sen.

Godny polecenia będzie, chociażby napar z rumianku lekarskiego, który posiada łagodne właściwości uspokajające oraz ułatwiające zasypianie. Można także zainteresować się kozłkiem lekarskim oraz melisą. Jeśli nie chcemy ograniczać się wyłącznie do jednego ziela, postawmy na mieszankę.

złych nawykówPamiętajmy jednak o tym, że niektórych ziół nie wolno łączyć z lekami. Poza tym zioła przyniosą efekty tylko i wyłącznie wtedy, gdy będą systematycznie popijane. W przeciwnym bowiem razie, o efektach mowy być niestety nie może.

Nie otrzymujesz wystarczającej ilości dziennego światła

Co ciekawe, przyczyną niewyspania się może być również niewystarczająca ilość dziennego światła. Niestety, jeśli w ciągu dnia siedzimy zamknięci w domu, możemy doświadczać trudności z zaśnięciem. Poza tym zbyt mała ilość naturalnego światła słonecznego stanowi jedną z przyczyn depresji.

To zaburzenie psychiczne ma zaś bardzo duży wpływ na jakość snu. Zdecydowana większość osób chorych na depresję doświadcza bezsenności, problemów z wybudzaniem się w nocy.

Niektórzy zaś śpią zdecydowanie za dużo, ale sen nie daje im wypoczynku. Budzą się więc zmęczeni i niechętni do podejmowania jakichkolwiek działań.

Poza tym warto mieć świadomość tego, że niedomiar światła słonecznego sprawia, że zaczynamy się borykać z niedoborem witaminy D. To także może mieć negatywny wpływ na jakość naszego snu. Warto byłoby więc pamiętać o tym, aby przynajmniej piętnaście minut dziennie spędzić na zewnątrz w promieniach słońca.

Dzięki temu na pewno dostarczymy sobie niezbędną nam ilość witaminy D. Nie bez powodu jest ona określana przecież mianem witaminy słońca.

Poza tym, dobrze byłoby co jakiś czas wykonać badanie, które pozwoli sprawdzić, czy nasz poziom witaminy D mieści się w normie. Dzięki temu dowiemy się, czy nasz organizm dobrze funkcjonuje.

Być może, nasze problemy ze snem są spowodowane właśnie niedoborem witaminowym? Jeśli tak, oprócz częstszego wychodzenia na słońce niezbędna będzie również suplementacja.

 

Powiązane artykuły