Dlaczego dobrze zbilansowana dieta jest tak ważna podczas leczenia niepłodności?
Badania naukowe dowodzą, że dieta, jaką przygotowuje kobieta do roli matki oraz to, co spożywa w czasie ciąży ma ogromny wpływ na przyszły rozwój i zdrowie jej i dziecka.
Decydując się na powiększenie rodziny, najlepiej od razu wprowadzić zasady zdrowego i rozsądnego żywienia.
Odpowiednio zbilansowana dieta może zapobiegać nadwadze i niedowadze, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiety.
Nadwaga może prowadzić do niepłodności zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Zadbaj o prawidłową masę ciała!
Rozsądna dieta, zwracanie uwagi na dobór odpowiednich składników, eliminowanie złych nawyków żywieniowych i regularne ćwiczenia fizyczne, mogą pozwolić w rozsądny sposób pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
Niedowaga u kobiet może prowadzić do zaburzeń hormonalnych i mniejszych szans na zajście w ciążę.
Ważne jest, aby bardzo szczupłe panie systematycznie przybierały na wadze, włączając do swojego jadłospisu zdrowe produkty odżywcze, witaminy i minerały, jeszcze przed planowaniem ciąży.
Tłuszcze trans Twoim wrogiem
To jest tłuszcz, którego należy unikać. Jest to nienaturalny tłuszcz znajdujący się w przetworzonej żywności.
Jest sztucznie wytwarzany i dlatego zawiera konserwanty.
Tłuszcze te są również związane ze zwiększonym poziomem cholesterolu i zwiększonym ryzykiem cukrzycy.
Znajduje się w produktach spożywczych takich jak margaryna, pieczywo długoterminowe i potrawy smażone – więc nietrudno powiedzieć, że jest niezdrowy!
Zwykle pojawiają się w składnikach jako „oleje uwodornione” lub „oleje częściowo uwodornione”. Nie daj się zwieść, branie tych tłuszczów nie przynosi żadnych korzyści.
Postaw na ryby i kwasy omega-3
DHA jest szczególnie ważnym kwasem omega-3, a Twoje zapotrzebowanie na niego wzrasta w czasie ciąży.
Warto wiedzieć, że zapewnienie odpowiedniej ilości tego kwasu w diecie oraz jego właściwe wykorzystanie przez organizm w okresie ciąży i karmienia piersią może pozytywnie wpłynąć na rozwój psychomotoryczny dzieci, wzrok oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.
Dieta jest niezbędna, a ryby są głównym źródłem korzystnych kwasów tłuszczowych omega-3.
Ponieważ jednak ryby zawierają dużo dioksyn i metali ciężkich, które są szkodliwe dla płodu, zaleca się spożywanie nie więcej niż dwa razy w tygodniu po 100 gramów.
Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym
Indeks glikemiczny jest miarą tego, jak szybko poziom cukru we krwi wzrasta po jedzeniu.
Pokarmy o wysokim indeksie glikemicznym są szybko trawione i wchłaniane przez układ pokarmowy, co powoduje szybki wzrost poziomu cukru we krwi.
Błonnik sprzymierzeńcem płodności
Dieta każdej kobiety powinna zawierać odpowiednią ilość białka zwierzęcego i roślinnego.
Dieta diety płodności powinna zawierać wysokiej jakości mięso, ryby i rośliny strączkowe.
Nie wolno zapomnieć o fasoli! Białko roślinne zawiera bardzo ważny aminokwas, argininę.
Antyoksydanty w walce z niepłodnością
Odpowiednie metody badawcze mogą wspomóc leczenie zaburzeń erekcji u mężczyzn i endometriozy u kobiet, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego w czasie ciąży oraz poprawić jakość komórek jajowych i nasienia.
Naukowcy uważają, że do walki z niepłodnością należy stosować antyoksydanty, takie jak witaminy C i E.
Najskuteczniejszym podejściem jest zastosowanie nowo odkrytych związków, takich jak kwas liponowy, które wyzwalają biologiczną reakcję łańcuchową wpływającą na funkcje naczynioruchowe.
Inną grupą interesujących przeciwutleniaczy są polifenole — fitochemikalia występujące jako barwniki w warzywach i owocach.
Bogatym źródłem tych związków są aronia, jagody, winogrona, czosnek i kapusta.
Związki te znajdują się również w czekoladzie, zielonej herbacie, czerwonym winie i kawie.
Zwróć uwagę na kwas foliowy i witaminę B6 i B12
Kwas foliowy należy do grupy witamin absolutnie niezbędnych kobietom w ciąży. Wiele osób często myli kwas foliowy z kwasem foliowym. Kwas foliowy to witamina rozpuszczalna w wodzie.
Z drugiej strony kwas foliowy jest znany tylko jako substancja syntetyczna i występuje w postaci suplementów diety.
Kwas foliowy jest niezwykle ważny dla przyszłych mam – kobiety w ciąży mają znacznie zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o kwasie foliowym w czasie ciąży.
Zadbaj o jod i żelazo
Jod podczas ciąży jest niezbędny zarówno dla matki, jak i rozwijającego się dziecka.
W pierwszym trymestrze ciąży powinno wzrosnąć zapotrzebowanie na suplementację jodem, który przyczynia się do prawidłowej produkcji hormonów tarczycy i prawidłowego funkcjonowania tarczycy.
W drugim i trzecim trymestrze ciąży część kobiecego spożycia jodu jest przeznaczana na tarczycę dziecka w celu wytworzenia hormonów.
Witamina D nie tylko dla kości
Niedobór witaminy D może być związany ze zmniejszoną rezerwą jajnikową u kobiet. Witamina D zwiększa szanse na prawidłowe zapłodnienie zarodka i zagnieżdżenie go w macicy.
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca kobietom planującym ciążę uzupełnienie diety o 2000 IU witaminy D dziennie.
Mężczyźni powinni również zwracać uwagę na poziom witaminy D. Zarówno niski, jak i wysoki poziom witaminy D może negatywnie wpływać na liczbę, ruchliwość i morfologię plemników w wytrysku.
Co szkodzi płodności?
Alkohol może uszkadzać plemniki i komórki jajowe oraz zmniejszać płodność. Ponad 80% osób pijących intensywnie ma problemy z płodnością. Intensywne picie zwiększa również ryzyko poronienia u kobiety.
Nawet niewielkie ilości alkoholu podczas ciąży mogą zaszkodzić zarówno matce, jak i dziecku. Jest to szczególnie wrażliwe na wczesnych etapach rozwoju, na początku pierwszego trymestru, kiedy kobieta nawet nie podejrzewa, że jest w ciąży.
Co poprawia płodność?
W diecie kobiety starej być używane zamiast białego chleba, dania pełnoziarniste zamiast przetworów z białej mąki, surowe warzywa i owoce zamiast przetworzonych warzyw i owoców itp.). Wykazano również, że na proces zapłodnienia i rozwoju embrionalnego pozytywnie wpływa również suplementacja kwasami omega-3.