Home Zdrowie Otyłość brzuszna. Jak przestać pracować na oponkę na brzuchu?

Otyłość brzuszna. Jak przestać pracować na oponkę na brzuchu?

by Agata Kubiak
Otyłość brzuszna

Otyłość, jest uznawana za rodzaj choroby przewlekłej, dla której charakterystyczne jest nadmierne lub nieprawidłowe gromadzenie się tłuszczu, stanowiące zagrożenie dla zdrowia osoby otyłej.  

Skąd się bierze oponka na brzuchu?

otyłości brzusznej Nadwaga, jest najczęstszym, związanym z odżywianiem problemem zdrowotnym w wielu krajach na całym świecie.

Pomimo, że powody otyłości są różnorodne i mogą na siebie wzajemnie wpływać, to jednak za główną przyczynę nadwagi, naukowcy zgodnie uznają złe nawyki żywieniowe oraz brak wiedzy na temat spożywanych przez nas produktów.

Za główne przyczyny tzw. oponki na brzuchu, uznaje się:

  1. brak odpowiedniej ilości ruchu i nie uprawianie sportu,
  2. nieodpowiedni, szkodliwy dla zdrowia tryb życia,
  3. złe odżywianie,
  4. geny, hormony oraz problemy psychiczne.

Czym jest otyłość brzuszna?

przyczyny otyłości brzusznejOtyłość brzuszna, jest rodzajem choroby jaką jest otyłość i charakteryzuje się tym, że do nadmiernego lub nieprawidłowego gromadzenia się tłuszczu, dochodzi w centralnej części naszego ciała jaką jest brzuch oraz tułów.

Statystyki badań medycznych dowodzą, że otyłość brzuszna dotyka częściej mężczyzn niż kobiety i to mężczyźni właśnie, stanowią główną grupę zagrożenia tą przewlekłą, groźną dla zdrowia chorobą.

otyłość brzuszna przyczynyOtyłość brzuszna jest chorobą przewlekłą, której ignorowanie, może się wiązać z jeszcze gorszymi konsekwencjami dla naszego zdrowia.

Cierpiąc z powodu oponki na brzuchu, być może nie od razu dowiemy się od lekarza tego, że grozi nam również cukrzyca, choroby serca, pojawienie się raka piersi, macicy, jajników, okrężnicy, gruczołu krokowego i pęcherzyka żółciowego.

Nadwaga, istotnie zwiększa ryzyko zachorowania na niektóre ciężkie choroby, a oprócz tych, które zostały już przez nas wyżej wymienione, może powodować również choroby stawów, bóle kręgosłupa i stóp oraz choroby układu oddechowego.

Z powodu otyłości, kobiety są narażone na zaburzenia miesiączkowania oraz pojawienie się niepłodności.

Jak zapobiegać tworzeniu się oponki na brzuchu?

tkanki tłuszczowej Mając na uwadze poważne zagrożenia dla zdrowia, jakie związane są z często przez nas bagatelizowaną oponką na brzuchu, powinniśmy zrozumieć, że brak z naszej strony jakichkolwiek działań, mających na celu zapobieganie jej powstawaniu, może w istotny sposób, wpłynąć na długość i jakość naszego życia.

W trosce o zdrowie, profilaktyka jest bardzo ważnym elementem przeciwdziałania otyłości i może mieć decydujące znaczenie we wszystkich działaniach, jakich się podejmiemy, aby skutecznie zapobiec oponce na brzuchu.

rozmieszczenie tkanki tłuszczowejDlatego warto jest być przekonanym, co do słuszności tego, że aktywny tryb życia, regularne wykonywanie ćwiczeń, uprawianie sportu, stosowanie stale modyfikowanej i odpowiednio dobrana do naszego stanu zdrowia diety, troska o jakość spożywanych przez nas posiłków oraz dbanie o odpowiednią ilość odpoczynku i długość snu, są jak najbardziej sensowne oraz sprzyjają długości naszego życia w dobrym zdrowiu.

Jak pozbyć się istniejącej już oponki na brzuchu?

zaburzenia hormonalneJeśli niestety już znaleźliśmy się w sytuacji, że naszej oponki na brzuchu nie ukryjemy, ani przed sobą ani przed nikim innym, to warto abyśmy zdali sobie jasno sprawę z tego, że możliwe i wykonalne również dla nas, jest jej skuteczne pozbycie się.

Jeśli w to uwierzymy i w pełni przekonanym co do tego, że i my, podobnie jak wiele innych, otyłych osób, jesteśmy w stanie pozbyć się z naszego brzucha mało estetycznej i groźnej dla zdrowia oponki, to pierwszy etap wygranej walki z otyłością, mamy już za sobą.

Motywacja oraz właściwa postawa, często stanowią klucz do otwarcia nowego, dużo lepszego etapu w naszym życiu. Dlatego warto jest się uzbroić w cierpliwość i zacząć zbierać informacje, które mogą nam pomóc w walce z oponką na brzuchu.

Otyłość brzuszna – dieta i ćwiczenia.

tkanka tłuszczowaWielu specjalistów uważa, że najlepsze oraz najbardziej trwałe efekty, mogące pomóc nam w skutecznej walce z otyłością brzuszną, może nam dać stosowanie długoterminowych programów odchudzających.

Programy te, związane są z wprowadzeniem przez nas kilku, istotnych zmian w swoim życiu, które mogą być dla nas gwarancją wygranej i odniesienia sukcesu.

Długotrwały program odchudzający, jest swego rodzaju przedsięwzięciem i z reguły składa się z kilku etapów, jakimi są dieta, ćwiczenia, zmiana trybu życia oraz konsultacje ze specjalistami w dziedzinie odchudzania.

Aby móc wygrać walkę z otyłością brzuszną, musimy zrozumieć, że nie chodzi w niej o to, abyśmy pozbyli się kilku, zbędnych kilogramów z brzucha, lecz wprowadzili radykalne zmiany w swoim sposobie myślenia i w dotychczasowym traktowaniu samego siebie.

skutki otyłości brzusznejRuch i aktywność fizyczna, są obok diety, najważniejszym elementem składowym długoterminowych programów odchudzania. Możemy zacząć od zwykłego marszu lub spaceru, który na stałe wprowadzimy do porządku i grafiku swojego dnia.

Chodzi o to, abyśmy mogli zbudować podstawy dobrej kondycji, która będzie dla nas dobrym początkiem dla naszego dalszego zaangażowania w ruch, aktywność i codzienne wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Na pewno warto jest również rzucić palenie papierosów, zacząć pić więcej wody i zrezygnować z ciągłego przesiadywania przed telewizorem lub komputerem w czasie wolnym.

Produkty, które powodują otyłość brzuszną.

nadciśnienia tętniczegoIdealnym lekiem na otyłość brzuszną, jest przede wszystkim, zmiana nawyków żywieniowych.

Dietetycy oraz lekarze zgadzają się co do tego, że niektóre produkty dostępne w sklepach, mają szczególnie zły wpływ na nasze zdrowie i mogą się przyczyniać do tego, że w efekcie ich ciągłego spożywania na naszym brzuchu pojawi się oponka.

Wielu ekspertów w dziedzinie dietetyki, radzi abyśmy przede wszystkich unikali produktów wysoko przetworzonych, zawierających cukier, mąkę i dużej ilości szkodliwego dla naszego organizmu tłuszczu. Chcąc pozbyć się oponki na brzuchu, powinniśmy zamiast nich jeść warzywa, owoce, niektóre ryby, chude mięso i ciemne pieczywo.

rozpoznać otyłość brzusznąSukces w walce z chorobą wymaga poświęceń i aby móc go osiągnąć, należy abyśmy zrezygnowali nie tylko z jedzenia produktów, o których wiemy, że stały się one przyczyną naszej nadwagi, ponieważ spożywaliśmy je w swojej diecie jak do tej pory.

Pewna i szybka wygrana  z oponką na brzuchu, wymagać może także od nas, samodzielnego przygotowywania posiłków z produktów, o których wiemy, że są naprawdę zdrowe i mogą nam pomóc w odchudzaniu.

Czego warto unikać w diecie na płaski brzuch?

Z jakich produktów zatem, warto jest zrezygnować? Walcząc z oponką na brzuchu, na pewno powinniśmy wyłączyć ze swojejleczenie otyłości diety alkohol, taki jak piwo. Tym bardziej, jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do regularnego jego spożywania i zwykliśmy to robić od dłuższego już czasu.

Bogaty w puste kalorie alkohol, jest uzasadnioną przyczyną nie tylko otyłości brzusznej, ale powoduje również szereg innego rodzaju chorób, których objawy są początkowo dla nas samych niedostrzegalne oraz łatwe do zignorowania.

Piwo, jest przyjacielem naszej oponki również ze względu na fakt, że bardziej od innych rodzajów alkoholi, takich jak wódka czy wino, potrafi pobudzić nasz apetyt.

otyłości brzusznej Posiadając puste kalorie, piwo, składnia nas do konsumowania posiłków tłustych oraz słonych, które niestety w konsekwencji regularnego przez nas spożywania, potrafią zniszczyć nasze zdrowie oraz zrujnować, dotychczas dobrą kondycję fizyczną.

Z naszego talerza na czas odchudzania, powinny również zniknąć tzw. wypełniacze żołądka, czyli białe pieczywo, makarony, mączne kluski, pizza kupowana w sklepie, a także stosowane do nich dodatki, takie jak masło, olej, żółty ser i tłuste mięso.

Chcąc wygrać walkę z otyłością, unikać powinniśmy także słodki napojów gazowanych, chipsów oraz dań zamawianych w barach typu ekspres, takich jak kebab, hamburger czy oblana tłustymi sosami tortilla.tkanki tłuszczowej

Lista produktów, z których jedzenia powinniśmy zrezygnować jest naprawdę długa i zawiera dużo więcej produktów, niż te, które przedstawiliśmy państwu w tym artykule.

Ze względu na zagrożenie dla zdrowia, jakie związane jest z otyłością, swój proces odchudzania i walkę z chorobą, powinniśmy rozpocząć od spotkania z dietetykiem, wizyty u lekarza rodzinnego i konsultacji z osobami profesjonalnie lub hobbystycznie, zajmującymi się sportem.

Dzięki tego rodzaju doradztwu, na pewno uda się nam uzyskać odpowiednie wsparcie oraz wskazówki, dotyczące tego, jak w skuteczny sposób i raz na zawsze, pozbyć się oponki na brzuchu.

 

Powiązane artykuły